Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema-Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema-Codul Muncii

Bune ziua,
Va rog sa ma informati cum se calculeaza conform legii un salar in conditiile in care in luna mai 2011 in baza pontajului am lucrat in fiecare zi de luni,marti,miercuri cate 8 ore/zi,,joi si vineri am avut liber intrucat sambata si duminica am lucrat cate 4 ore/zi acumuland astfel un numar de 144 ore lucrate.In luna mai numar zile lucrataore pentru norma intreaga erau de 22 zile x 8 ore adica176 ore.La un salar minim de 804 lei brut.Salarul minim brut pe tara se calculeaza la un program de lucru de 170 ore?
Precizez ca desii am avut doar 144 ore prestate salarul conform stat mi-a fost calculat la norma de 176 ore.Se poate considerea diferenta dintre orele efectiv prestate si ore lucratoare luna ca spor- venit in plus pentru orele de sambata si duminica?Adica desi am avut cu 32 ore mai putin lucrate eu am primit bani pentru acestea. Pe stat nu apar orele de sambata si duminica separat evidentiate.S-a considerat ca s-a lucrat intreaga luna.Cum era corect sa fie evidentiate 14 zile lucratore cu 8 ore respectiv 8 zlie cu 4 ore cf.sambata si duminica la care sa se aplice un spor sau varianta in care se considera ca s-a lucrat o luna intreaga adica 176 ore in loc de 144 ore cf.pontaj ,diferenta pentru ore nelucrate dar evidentiate platindu-se ca supliment. Va multumesc.
Orele lucrate sambata si duminica au fost platite dublu ... ati lucrat 4 ore/zi si vi s-au platit 8 ore/zi .. adica vi s-a acordat un spor de 100% pentru aceste ore lucrate sambata si duminica.
LAURA F a scris:

Bune ziua,
Va rog sa ma informati cum se calculeaza conform legii un salar in conditiile in care in luna mai 2011 in baza pontajului am lucrat in fiecare zi de luni,marti,miercuri cate 8 ore/zi,,joi si vineri am avut liber intrucat sambata si duminica am lucrat cate 4 ore/zi acumuland astfel un numar de 144 ore lucrate.In luna mai numar zile lucrataore pentru norma intreaga erau de 22 zile x 8 ore adica176 ore.La un salar minim de 804 lei brut.Salarul minim brut pe tara se calculeaza la un program de lucru de 170 ore?
Precizez ca desii am avut doar 144 ore prestate salarul conform stat mi-a fost calculat la norma de 176 ore.Se poate considerea diferenta dintre orele efectiv prestate si ore lucratoare luna ca spor- venit in plus pentru orele de sambata si duminica?Adica desi am avut cu 32 ore mai putin lucrate eu am primit bani pentru acestea. Pe stat nu apar orele de sambata si duminica separat evidentiate.S-a considerat ca s-a lucrat intreaga luna.Cum era corect sa fie evidentiate 14 zile lucratore cu 8 ore respectiv 8 zlie cu 4 ore cf.sambata si duminica la care sa se aplice un spor sau varianta in care se considera ca s-a lucrat o luna intreaga adica 176 ore in loc de 144 ore cf.pontaj ,diferenta pentru ore nelucrate dar evidentiate platindu-se ca supliment. Va multumesc.

"In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca

Ca si venit nu ati pierdut nimic,caci probabil aveti specificat in contractul dvs.ca s/d se [platesc dublu,astfel cele 8 ore lucrate astfel ,se considera 16 ,atat cat ati fi prestat joi si vineri,de aici si pontajul cu 176 ore.