Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neraspuns la cererile referitoare la stadiul unor ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neraspuns la cererile referitoare la stadiul unor dosare penale.

Cui pot sa ma plang daca politia nu mi-a raspuns la o cerere privind stadiul unor dosare penale? Aceea CERERE redactata catre POLITIA MUNICIPIULUI X intra sub codul de procedura penala sau sub legea petitiilor?. Cu alte cuvinte daca au fost depasite cele 30 de zile (cu vars si indesat) cui trebuie sa ma plang in continuare? Procuror sau Comandatul Politiei Municipiului X. Pot sa ma adresez in instanta daca nu imi raspunde la cerere nici Comandatul politiei X?
cererile dvs isi gasesc temeiul de drept in codul de procedura penala. prin urmare va trebuie sa faceti o sesizare scrisa la parchet, la procurorul care se ocupa cu supravegherea urmaririi penale in acele dosare.
Ok, la fiecare caz in parte? Exista un termen pentru raspunsul la astfel de cereri?

Am mai solicitat niste acte, procese verbale de constare, etc pe acelea tot parchetul trebuie sa mi le trimita? Nu cumva ele sunt la politie, si ei trebuie sa mi le ofere?

Sa inteleg ca daca nu mi se raspunde in 15 zile dupa pot sa merg pe contencios administrativ? sau ce pot face? :|

love4not, utilizator
Cererile privind stadiul cercetarilor intreprinse intr-un dosar penal le adresati primului procoruror al parchetului care supravegheaza urmarirea penala.
In privinta copiilor de pe acte , daca dosarul se afla in faza de urmarire penala ,le puteti consulta cu acordul anchetatorilor la organele de urmarire penala , cunoscand faptul ca in aceasta faza dosarul este secret