Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare constructie fara autorizatie

Buna ziua !
Intentionez sa achizitionez o proprietate imobiliara compusa din teren + constructie (casa) neintabulata. As dori sa stiu care sunt demersurile ce trebuie efectuate, astfel incat, dupa achizitionarea imobilului descris anterior sa pot efectua toate formalitatile necesare pentru inscrierea constructiei in actele de proprietate (autorizari, eventuale amenzi ce trebuie achitate, documentatie cadastrala, etc.).
Va multumesc.
In primul rand sa existe constructia tb sa aiba aut de construire. Apoi tb ins Tisa cu rol fiscal si facut cadastru pt intabulare. Far a aceste nu o puteti cumpara. La fel si pt teren, tb facut cadastru odata cu constructia si intabulat. La autentificarea contractului de vanzare cumparare se cere de la vanzator certificat fiscal care trebuie sa fie curat cu impozitul la zi si se depune la cf cerere de extras de autentificare. Neavand aut de construire, constructia nu exista. Ecestea sunt premergatoare. Daca va graffiti faceti un antecontract si inauntrul termenului pana la autentificarea contractului de vanzare cumparare promitentul vanzator se va obliga sa obtina toata documentatia necessara pt autentificarea contractului de vanzare cumparare