Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura modernizare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura modernizare societate

Buna ziua,

Am o factura in val de 15.000 lei. De aceasta valoare au fost achizitionate usi termopan pentru modernizare punct de lucru.
Cum inregistrez aceasta factura?

Multumesc anticipat!
1. Factura de usi termopan:
% = 404
4426(daca sunteti platitoare de TVA)

2. Daca sunteti proprietara spatiului se considera modernizare. Se face PV de receptie a lucrarilor respective. Pe baza acestuia veti inregistra in contabilitate :212=231.
Se declara la Directia taxe si impozite majorarea valorii a imobilizarii respective.

Mai am o rugaminte in legatura cu problema de mai sus si anume cu amortizarea.Cum inregistrez cresterea valorii pt amortizare?
Adica recalculez amortizarea lunara sau folosesc reevaluarea ?
Folositi reevaluarea pe baza PV de receptie.
Aveti aici un exemplu de monografie cu explicatii:
[ link extern ]
MULTUMESC MULT DOAMNA!