avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura modernizare societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura modernizare societate

Buna ziua,

Am o factura in val de 15.000 lei. De aceasta valoare au fost achizitionate usi termopan pentru modernizare punct de lucru.
Cum inregistrez aceasta factura?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: claudiaP , utilizator 15:07, 14 Iulie 2011
1. Factura de usi termopan:
% = 404
231
4426(daca sunteti platitoare de TVA)

2. Daca sunteti proprietara spatiului se considera modernizare. Se face PV de receptie a lucrarilor respective. Pe baza acestuia veti inregistra in contabilitate :212=231.
Se declara la Directia taxe si impozite majorarea valorii a imobilizarii respective.

Mai am o rugaminte in legatura cu problema de mai sus si anume cu amortizarea.Cum inregistrez cresterea valorii pt amortizare?
Adica recalculez amortizarea lunara sau folosesc reevaluarea ?
Folositi reevaluarea pe baza PV de receptie.
Aveti aici un exemplu de monografie cu explicatii:
[ link extern ]
MULTUMESC MULT DOAMNA!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constructie sediu social Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Suneti-mi va rog daca firma isi construieste sediu social inregistrarile sunt urmatoarele de exemlu factura proiect 4426=401 ... (vezi toată discuția)
Renovare sediu miricadana miricadana pentru renovare sediu (gresie, usi, parchet, vopsit, mobila, frigider, cuptor, hota) cum se inregistreaza pe contul 6028, 604 sau toata valoarea pe 611. Si ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea in contabilitate a unei cladiri kamy_nora kamy_nora Buna ziua, O cladire a fost inregistrata gresit in contul 231, (a avut proces verbal de terminare a lucrarilor) cu val de 489000 lei. La 31 dec. 2011 s-a ... (vezi toată discuția)