Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

care sunt cotele in cazul unei succesiuni intre doi frati vitregi dupa moartea celui de-al doilea parinte
daca decedatul e parinte comun al celor doi, averea acestuia se imparte egal intre frati
Mai intai trebuie sa faceti precizarea daca parintele cel din urma decedat este parintele ambilor frati.
Mentionez ca suntem surori de tata, sora mea mai mare fiind din prima casatorie a acestuia, iar ultimul defunct fiind mama ( eu sunt singurul lor copil) .Partea cea mai interesanta fiind ca ambele mame poarta acelasi prenume ( Maria).
pe mama dvs , o mosteniti doar dvs, sunteti unicul mostenitor.
daca nu ati dezbatut succesiunea dupa tata, trebuie intai dezbatuta aceasta , la care are dreptul si sora dvs.
Nu am facut succesiunea dupa tata, iar mama a decedat de aproape doua luni, sora doreste succesiune cat mai repede . Multumesc pentru informatii, o zi buna va doresc .