avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

care sunt cotele in cazul unei succesiuni intre doi frati vitregi dupa moartea celui de-al doilea parinte
Cel mai recent răspuns: Dana Oancea , Consilier juridic 22:51, 12 Iulie 2011
daca decedatul e parinte comun al celor doi, averea acestuia se imparte egal intre frati
Mai intai trebuie sa faceti precizarea daca parintele cel din urma decedat este parintele ambilor frati.
Mentionez ca suntem surori de tata, sora mea mai mare fiind din prima casatorie a acestuia, iar ultimul defunct fiind mama ( eu sunt singurul lor copil) .Partea cea mai interesanta fiind ca ambele mame poarta acelasi prenume ( Maria).
pe mama dvs , o mosteniti doar dvs, sunteti unicul mostenitor.
daca nu ati dezbatut succesiunea dupa tata, trebuie intai dezbatuta aceasta , la care are dreptul si sora dvs.
Nu am facut succesiunea dupa tata, iar mama a decedat de aproape doua luni, sora doreste succesiune cat mai repede . Multumesc pentru informatii, o zi buna va doresc .

Alte discuții în legătură

Bună!vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!eu ... sicutza68 sicutza68 Bună!Vreau să întreb ceva în legătură cu succesiunea!Eu și sora mea nu suntem frați buni ,de la același tată,(bunurile au fost cumparate împreună ... (vezi toată discuția)
Suntem 2 frati si mama. tata a decedat in 2021. vrem sa dezbatem ... silviu1975 silviu1975 Suntem 2 frati si mama. Tata a decedat in 2021. Vrem sa dezbatem succesiunea dupa bunici, parintii tatalui meu. Tata mai are 2 frati, ambii in viata. Nu am ... (vezi toată discuția)
Drepturi la mostenire petruta74 petruta74 Buna ziua.As dori sa stiu cine are drept la mostenire dupa moartea unui parinteSuntem 5 freati ,un baiat din prima casatorie al maei,si 4 fete din cea dea 2 ... (vezi toată discuția)