Forum Discuţii juridice Executare silită Ptr ce se face validare poprire ?
Discuție deschisă în Executare silită

Ptr ce se face validare poprire ?

Buna ziua , va intreb si sper sa imi raspundeti pe inteles de ce se face validare poprire ? Cand i-am cerut asta executorului m-a repezit spunandu-mi ca e pe teren si nu poate vorbi si ca sa stau linistit ca chiar daca nu mi-au intrat bani in cont de la debitor dosarul meu e "in lucru ". Aproape ca mi-a inchis tel in nas.
Tocmai de aceea va intreb despre validare ....cand si de ce se face ? Si cel mai important cine o face ?

Multumesc anticipat,
validarea o solicitati doar daca tertul poprit nu isi respecta obligatiile legale cum ar fi indisponibilizarea sumelor poprite sau plata lor catre executor.

verificati la dosarul de executare ce acte s-au efectuat, daca popririle au fost comunicate, au sosit raspunsurile tertilor popriti.

validarea se poate face in 3 luni de la data primirii popririi.
Multumesc ptr răspuns, asa credeam si eu ....dar cum dovedesc eu ca tertul poprit chiar îmi spune adevarul atunci când afirma ca nu sunt bani in contul debitorului , chiar dacă acesta ridica numerar ptr salarii ...pe care apoi nu le plătește .
Sau mai bine zis ce înseamnă ca tertul poprit nu respecta obligatiile legale ??? Pot exista situații când chiar nu sunt disponibil pe cont dar la fel de bine pot exista si situații când doar se afirma asta ,realitatea fiind alta.
Validarea popririi o fac sa înțeleg practic "împotriva" tertului poprit care nu-si respecta obligatiile, de ex banca X .
Multumesc , si dacă mai sunt pers care stiu si vor sa mă ajute cu răspuns la întrebările de mai sus astept cu nerăbdare.
O seara buna