Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... unitate sanitara publica/unitate sanitara privata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

unitate sanitara publica/unitate sanitara privata

OG 115/2004 (abrogata in prezent) privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului contractual din unităţile sanitare PUBLICE din sectorul sanitar
Art. 1. - (1) Dispoziţiile prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică personalului din unităţile sanitare finanţate după cum urmează:
a) integral de la bugetul de stat;
b) integral din venituri proprii prin sistemul de asigurări sociale de sănătate;
c) din venituri proprii şi subvenţii de la bugetul de stat;
d) integral din venituri proprii

Un laborator de analize medicale apartinand ca punct de lucru al unui SRL furnizor de servicii medicale si care are si contract cu CAS prin care i se deconteaza sume pentru serviciile medicele (analize), se incadreaza la art.1? Trebuia aplicata OG 115/2004 si legislatia sanitara care se refera la unitati sanitare publice, personalului unui astfel de agent economic?
Nu inteleg diferenta dintre unitate sanitara publica si unitate sanitara privata asa cum face de ex. distinctie Decizia nr. 4 a CMR publicata in Mof 215/20.03.2008

Poate cineva sa ma lumineze?
Multumesc

Va roog. Chiar nu stie nimeni? Este unitatea sanitara privata o unitate sanitara publica finantata integral din venituri proprii?
integrity, utilizator
integrity a scris:

OG 115/2004 (abrogata in prezent) privind salarizarea şi alte drepturi ale personalului contractual din unităţile sanitare PUBLICE din sectorul sanitar
Art. 1. - (1) Dispoziţiile prezentei ordonanţe de urgenţă se aplică personalului din unităţile sanitare finanţate după cum urmează:
a) integral de la bugetul de stat;
b) integral din venituri proprii prin sistemul de asigurări sociale de sănătate;
c) din venituri proprii şi subvenţii de la bugetul de stat;
d) integral din venituri proprii

Un laborator de analize medicale apartinand ca punct de lucru al unui SRL furnizor de servicii medicale si care are si contract cu CAS prin care i se deconteaza sume pentru serviciile medicele (analize), se incadreaza la art.1? Trebuia aplicata OG 115/2004 si legislatia sanitara care se refera la unitati sanitare publice, personalului unui astfel de agent economic?
Nu inteleg diferenta dintre unitate sanitara publica si unitate sanitara privata asa cum face de ex. distinctie Decizia nr. 4 a CMR publicata in Mof 215/20.03.2008

Poate cineva sa ma lumineze?
Multumesc

Va roog. Chiar nu stie nimeni? Este unitatea sanitara privata o unitate sanitara publica finantata integral din venituri proprii?

Nu confundati felul proprietatii cu sursele de finantare!.
Exista unitati sanitare publice,spitale,ambulatorii,laboratoare paraclinice care se finanteaza de la fondul de asigurari de sanatate prin casele de asigurari,ceea ce se cheama finantare din venituri proprii,avand in vedere ca ,casa deconteaza servicii medicale acestor furnizori,precum exista si unitati sanitare cu capital privat,care la randul lor pot avea contracte cu casa de sanatate ,aceasta fiind sursa de venit,si exista unitati sanitare private care nu au relatii contractuale cu casa de sanatate finantandu-se integral doar pe baza incasarii c/v serviciilor prestate.

Concluzionand,unitatea sanitara privata nu poate fi publica ,privind sub raportul formei de proprietate,in schimb ambele pot beneficia de finantare de la fd. de sanatate,sub raportul sursei de finantare.
ContSters136493, utilizator
Am inteles. Va multumesc.
Nu s-a aplicat OUG 115/2004 in sistem privat insa s-a aplicat Contractul colectiv de munca la nivel de ramura , in ceea ce priveste salarizarea .
Multumesc mult.