Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare felul contractului.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare felul contractului.

Am avut un salariat cu contract de munca pe perioada determinata,pe care l-am preschimbat in CIM pe perioada nederminata ,dar cu un alt contract nu cu act aditional.Greseala mea este grava,pot fi sanctionata,trebuie sa "repar" cumva...Multumesc !
Anulati noul contract si intocmiti un act aditional la contractul existent,prin care modificati doar clauza referitoare la durata contractului.
Ati apucat sa inregistrati si in REVISAL?
Daca ati incheiat un alt contract pe perioada nedeterminata in conditiile prevazute de Codul Muncii si cu respectarea cerintelor din Revisal, nu este nimic grav.In privinta contractului pe perioada determinata, probabil ca a incetat la termenul stabilit, in temeiul art 56(j) Codul Muncii sau a incetat cu acordul partilor daca nu expirase perioada pentru care s-a incheiat si ulterior s-a incheiat contractul de munca pe perioda nedeterminata.
da,contractul pe perioada determinata avea data limita 10 martie 2011( art.56 lit.J).Tot cu acesta data am facut un nou contract pe perioada nedeterminata.Am inregistrat modificarea in REVISAL la felul contractului si data cand se produce modificarea si am mai dat explicatii in rubrica de jos...
Este o greseala ... cum ati inregistrat modificarea la felul contractului ? ... noul c.i.m. trebuie incetat si faceti act aditional de modificare a duratei c.i.m. incepand cu data de 10.03.2011.

Existau doua posibilitati :
1. act aditional de modificare a duratei c.i.m. incepand cu data de 10.03.2011
sau
2. incetare de drept la 10.03.2011 in baza art.56 lit.j C.mun. si incheiat un nou c.i.m. cu aceeasi data.
In aceasta situatie nu stiu cum pot indrepta greseala.In REVISAL numai pot face modificari.......aveti cumva un sfat? Va multumesc oricum pentru raspuns.