Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transformare CIM perioada determinata in nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transformare CIM perioada determinata in nedeterminata

Buna ziua,
Cum pot transforma CIM din durata determinata in durata nedeterminata fara a se pierde nici o zi de lucru pentru salariat? Este suficient un act aditional cu modificare durata contract, sau trebuie incetat CIM determinat si incheiat un alt CIM pe durata nedeterminata.
In cazul incheierii unui nou contract, cand se face inregistrarea in Revisal de incetare a vechiului CIM si de incepere activitate a CIM pe perioada nedeterminata? Ma va lasa programul sa operez incetarea CIM determinat mai devreme, ca sa pot transmite legal noul CIM nedeterminat cu o zi inainte?
De exemplu vechiul CIM determinat inceteaza incepind cu 15.10.2011, noul CIM incepe tot cu 15.10.2011. Teoretic incetarea se transmite chiar in ziua incetarii, adica 15.10.2011, iar noul CIM trebuie transmis pe 14.10.2011. Este corect sa operez incetarea in Revisal pe 14.10, dar la data incetarii sa trec 15.10. Ma tem ca programul (Revisal 2.4.0.) sa nu recunoasca datele si sa imi apara contractul incetat chiar din ziua modificarii 14.10. si nu de la data pe care o trec, 15.10, astfel se pierde o zi..
Multumesc
Este suficient un act aditional prin care se modifica cim din perioada determinata in perioada nedeterminata.
Multumesc
Am citit pe un alt site de specialitate, (nu stiu daca am voie sa trec numele sau sa citez, deci voi incerca sa explic cum am inteles de acolo), ca nu este legal sa faci act aditional,.. Trebuie facut alt CIM deoarece se modifica TIPUL contractului din CIM pe durata determinata in CIM pe durata nedet. Durata se poate modifica numai la contractele pe perioada determinata (sau la cele de munca temporara)care trebuie sa aiba un sfarsit, deci in nici un caz nu pot deveni nedeterminate. Actul aditional se face in cazul modificarii unui element al CIM (art 17, alin 3), iar tipul contractului nu se regaseste intre elementele CIM. Modificarea duratei (element despre care se vorbeste in art 41,alin 3 lit. a),care se face prin act aditional, se refera la CIM pe perioada determinata sau CIm de munca temporara. Asadar trebuie incetat vechiul contract si incheiat unul nou. Pot fi aceste articole interpretabile si in acest fel?
Art.41 alin.3 C.mun. nu face nicio referire la un anumit contract de munca ... asadar , Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus = Unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem ..

Nu este pentru prima data cand acel site face asfel de mentiuni fara a avea la baza vreun temei legal ....durata c.i.m. poate fi modificata din determinata in nedeterminata, asa cum v-a spus colegul nostru mai sus, prin act aditional ...
In noul revisal nu se poate inregistra contractul pe 14, si incetarea pe 15.Cu aceasta problema m-am confruntat, si am cerut lamuriri la ITM.Se face incetarea cu data de 15, data ce se considera a fi ultima zi de lucru din vechiul contract, si se face tot pe data de 15 inregistrarea noului contract, cu incepere pe data de 16, astfel angajatul avand continuitate.
@mirela2000
Citez :
De exemplu vechiul CIM determinat inceteaza incepind cu 15.10.2011, noul CIM incepe tot cu 15.10.2011. Teoretic incetarea se transmite chiar in ziua incetarii, adica 15.10.2011, iar noul CIM trebuie transmis pe 14.10.2011. Este corect sa operez incetarea in Revisal pe 14.10, dar la data incetarii sa trec 15.10. Ma tem ca programul (Revisal 2.4.0.) sa nu recunoasca datele si sa imi apara contractul incetat chiar din ziua modificarii 14.10. si nu de la data pe care o trec, 15.10, astfel se pierde o zi..

Daca vechiul c.i.m. inceteaza pe data de 15.10.2011 , atunci incetarea o faceti pe data de 15.10.2011...
Daca noul c.i.m. are ca data de incepere a activitatii data de 15.10.2011 , atunci trebuie transmis in data de 14.10.2011.