avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... venituri pe piata Forex
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

venituri pe piata Forex

Buna ziua,

Unde se incadreaza in Codul Fiscal veniturile realizate pe piata Forex, care este o piata nereglementata? Si mai concret: persoana fizica care realizez venituri din tranzactii pe aceasta piata, ce declaratii trebuie sa depun, ce impozite, cu ce termene am de declarat si de achitat? Contractul l-am incheiat cu firma de brokeraj XTB, sucursala Romania, contul l-am deschis in Lei. Mentionez, ca am si contract de munca la propria firma, pe acesta il pot modifica oricand, pentru o impozitare cat mai avantajoasa.

Multumesc,
Kiss Lilla
Cel mai recent răspuns: kiss lilla , utilizator 20:20, 20 Iulie 2011
Stiu ca nu este o problema des intalnita, daca nu aveti persoana specializata care sa raspunda, Va rog sa-mi recomandati pe cineva. Prefer sa platesc pentru un sfat competent si sa dorm linistita.

Multumesc,
Kiss Lilla
Intradevar piata forex nu este reglementata, dar acea reglementare la care va referiti este una functionala, pe care ar putea-o face autoritatea romana din domeniu, CNVM. Nu are nici o legatura cu codul fiscal si impozitarea veniturilor.

Veniturile din tranzactiile pe piata forex sunt considerate venituri din investitii. Se impoziteaza 16% din profit.
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Serviciu semnale de tranzacționare forex. cum aș putea încadra această activitate economică? ciprian.moraru ciprian.moraru Buna ziua! Tranzactionez pe pietele valutare si as dori sa initiez un serviciu de semnale de tranzactionare. Ce presupune acest serviciu?! In urma unor ... (vezi toată discuția)
Forex DanyloBeast DanyloBeast Buna seara! Am 18 ani si vreau sa incep sa lucrez pe o platforma de forex. 1) Trebuie sa platesc impozit pe profiturile castigate din piata forex? 2) Trebuie ... (vezi toată discuția)
Impozitare venit din tranzactii forex ccdan ccdan Are cineva idee cum se impoziteaza veniturile obtinute din tranzactii pe piata FOREX (brokerii fiind din afara tarii, desigur)? tot ce am gasit e art.66 ... (vezi toată discuția)