Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cui se adrsseaza directorul general?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cui se adrsseaza directorul general?

Buna ziua,
am o mica problema, poate reusim impreuna sa-i dam de cap.
Cui adreseaza directorul general cererea de incetare a contractului individual de munca ?
Fac precizarea ca este si presedintele CA .
AGA e o solutie?
Cine a semnat CIM din partea societatii, la angajarea directorului general?
Consider ca trebuie sa adreseze demisia catre SC......, spre stiinta AGA si CA, chiar daca e presedintele CA.
Nu are contract de administrare?
Cererea se adreseaza Consiliului de Administratie, unde el are un singur vot.
1. Cine i-a semnat contractul individual de munca ii semneaza si decizia de incetare.
2. Daca inceteaza CIM, ramane in continuare presedinte al CA pana este inlocuit din functie de AGA sau de plenul CA.
3. CA poate hotari incetarea CIM al Directorului general si imputerniceste pe cineva din conducere (ex: un adjunct al DG) sa semneze decizia de incetare a CIM.
Cererea se adreseaza Consiliului de Administratie.
Nu este obligatoriu ca persoana care a semnat pe c.i.m. sa semneze si pe decizia de incetare.