Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie incetare CIM: cine o semneaza, daca firma nu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie incetare CIM: cine o semneaza, daca firma nu are administrator?

Mandatul administratorului a expirat acum un an jumate.
Sunt 3 angajati: un director financiar si alti doi cu functii inferioare.
In conditiile astea, cine poate semna decizia de incetare a CIM?
Pentru un raspuns corect, ati dat prea putine date.
Poate semna un asociat, dar numai sub titulatura de "asociat".
Un an si jumatate nu a mai semnat nimeni acte emise de firma?
Ce alte date ar mai fi necesare?

O vreme (pana prin aprilie-mai, cred), diversele acte le-a semnat fostul administrator, caruia ii expirase mandatul de aproape un an (ca era legal sau nu sa le semneze, in conditiile astea, e alta discutie). Fostul administrator e si asociat in firma, cu 1%, dar s-a mutat in alta localitate si si-a luat mainile de pe firma. Celalalt asociat, majoritar, cu 99%, e o persoana juridica straina care n-are reprezentant in Ro.

In conditiile astea, directorul financiar ar putea semna o decizie de incetare a CIM (cu acordul partilor sau prin demisie, nu e vorba de concediere) pentru angajatii de pe treapta inferioara?
1. Da, in conditiile date, directorul financiar poate semna o decizie de icetare a CIM.
2. Ma intreb cum poate functiona o firma cu trei angajati, care nu are administrator, cum isi scoate banii de salarii (in special). Angajatilor (cati mai sunt) le convine situatia?
Pai nu le convine, de asta si intrebarea din titlu :-)

Multumesc de raspuns.
anca.manole, utilizator
Dar cine este reprezentantul angajatorului la incheierea unui contract individual de munca?