avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot anula amenda pentru lipsa rovinieta? Ce reprezinta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot anula amenda pentru lipsa rovinieta? Ce reprezinta acel tarif de despagubire (28 euro)?

11.07.2011 - 19:29
Buna seara. Am fost depistat+pozat fara rovinieta in 16.10.2010 ora 11.44. In data de 11.07.2011 am gasit in cutia postala un Proces Verbal de Constatare a Contraventiei - document intocmit (de catre agent constatator al CNADNR - CESTRIN) in data de 14.06.2011.
As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc amenda intreaga (250 lei) sau jumatate (in 48 ore) ? Daca trebuie sa platesc (intreaga sau nu) acea contravaloare a tarifului de despagubire (adica 28 de euro).
SAU pot initia o plangere contraventionala in instanta in care se invoca prescriptia raspunderii contraventionale ? Iar aceasta plangere se face in Buc. sau pe raza localitatii unde am fost prins fara rovinieta ?
Cel mai recent răspuns: mesteriqa , utilizator 17:38, 20 Iulie 2011
plangerea se face la judecatoria de pe raza localitatii savarsirii faptei, se poate si prin posta(cu confirmare de primire,normal), iar termenul de prescriere este de 6 luni la amenzile de rovigneta. totodata va recomand in prealabil si un mail la emitent CESTRIN/CNADNR( presa@andnet.ro , info.rovinieta@cestrin.ro ) poate rezolvati fara judecata (www.cnadnr.ro , www.cestrin.ro pentru alte detalii)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda lipsa rovinieta aidacamp aidacamp Buna ziua, Va rog sa ma ajutati la rezolvarea urmatoarei probleme: Pe data de 02.05.2011 am primit in cutia postala un proces verbal intocmit pe 14.04.2011 ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie - rovinieta peugeot peugeot Buna seara, va retin si eu cu situatia mea : in data de 31.10.2010 am fost \"prins de cititoarele de roviniete in Calugareni-Giurgiu. In data de 31.03.2011 imi ... (vezi toată discuția)
Contestatie adrianenciu adrianenciu In data de 19 02 2011 am condus autoturismul personal pe DN1 fara rovigneta valabila motiv pentru care am fost amendat contraventional cu suma de 250 lei prin ... (vezi toată discuția)