Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot anula amenda pentru lipsa rovinieta? Ce reprezinta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot anula amenda pentru lipsa rovinieta? Ce reprezinta acel tarif de despagubire (28 euro)?

Buna seara. Am fost depistat+pozat fara rovinieta in 16.10.2010 ora 11.44. In data de 11.07.2011 am gasit in cutia postala un Proces Verbal de Constatare a Contraventiei - document intocmit (de catre agent constatator al CNADNR - CESTRIN) in data de 14.06.2011.
As vrea sa stiu daca trebuie sa platesc amenda intreaga (250 lei) sau jumatate (in 48 ore) ? Daca trebuie sa platesc (intreaga sau nu) acea contravaloare a tarifului de despagubire (adica 28 de euro).
SAU pot initia o plangere contraventionala in instanta in care se invoca prescriptia raspunderii contraventionale ? Iar aceasta plangere se face in Buc. sau pe raza localitatii unde am fost prins fara rovinieta ?
plangerea se face la judecatoria de pe raza localitatii savarsirii faptei, se poate si prin posta(cu confirmare de primire,normal), iar termenul de prescriere este de 6 luni la amenzile de rovigneta. totodata va recomand in prealabil si un mail la emitent CESTRIN/CNADNR( presa@andnet.ro , info.rovinieta@cestrin.ro ) poate rezolvati fara judecata (www.cnadnr.ro , www.cestrin.ro pentru alte detalii)