Forum Discuţii juridice Executare silită contestatie
Discuție deschisă în Executare silită

contestatie

In data de 19 02 2011 am condus autoturismul personal pe DN1 fara rovigneta valabila motiv pentru care am fost amendat contraventional cu suma de 250 lei prin PVCC seria R11 nr0252377/16.08.2011. – in baza art.8 alin 1 din O.G. nr 15/2012.
Langa amenda mai exista o instiintare de plata in valoare de 28 euro care reprezenta o despagubire emitenta de catre firma CESTRIN– in baza art.8 alin 3 din O.G. nr 15/2012..
Suma datorata faptei contraventionale trebuia achitata in 48 de ore (125 lei) de data inmanarii PVCC si in termen de 15 zile catre firma CESTRIN (28eux4.244lei = 118,8 lei).
Am achitat amenda contraventionala.
In data de 22 12 2014 gasesc in cutia de scrisori un plic - data inregistrata pe plic este 17-12-2014 cu urmatoarele acte in ordinea cronologica:
Incheiere a unui dosar in care Instanta se pronunta in favoarea executarii silite creditorul CNDANR si mine – data 16-04-2014 – fara cale de atac
Incheiere de stabilire a cheltuielilor de judecata in valoare de 336,8 lei- din data de 08-07-2014 – atacabila in termen de 5 zile.
Infiintare proprire emisa in data de 01-99-2014 pe cardul de salarii BRD. – termen de plata 5 zile
Somatie de plata al sumelor amintite 128+336,8 lei cu termen de plata 1 zi.
In somatia de plata refuzul nejustificat de plata devine fapta prevazuta in legea penala.
Cum as fi putut sa stiu despre cea ce se intampla cand toate aceste acte mi-au fost aduse la cunostinta in data de 22-12-2014 ???
adrianenciu, utilizator

1- In 19.02 12 ati fost depistat circuland fara rovinieta,motiv pentru care s-a incheiat PV prin care erati obligat la plata sumei de 125+118,8 lei-achitata de catre dvs
2-
Somatie de plata al sumelor amintite 128

Ce reprezinta suma de 128 lei ?
3-Dupa plata amenzii nu ati comunicat autioritatii dovada platii ?
4-Formulati contestatie la executare,cu dovada achitarii in termen a amenzii
gi-jane2, moderator