Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiuni

Am fost infiat de o familie care dupa o perioada au divortat, eu ramanand la tatal adoptiv, mama recasatorindu-se. Sotul mamei are si d-lui 2 copii din relatia anterioara mamei mele, care dupa decesul acestuia si-au revendicat prin succesiune dreptul asupra 3/8 fiecare din imobilul construit de tatal lor si mama mea. Recent a decedat si mama mea careia in urma decesului sotului i-a revenit 50%+2/8 din constructie+teren. Va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa solicit si eu succesiune pe drepturile mostenite in urma decesului ,mamei mele adoptive avand in vedere ca sunt implicat intrun proces cu cele 2 fiice ale defunctului.
sigur ca da, trebuie sa acceptati succesiunea in urma decesului mamei dvs adoptive si asta nu doar pt ca sunteti implicat intr-un proces cu cele doua fiice