Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe perioada determinata - modificare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe perioada determinata - modificare

Daca am un contract de munca incheiat pe perioada determinata (data incetarii 01.08.2011), pot sa intocmesc un act aditional in care modific (de comun acord) perioada derminata in nedeterminata (cu 01.08.2011) sau trebuie sa fac incetarea CIM la data expirarii si sa intocmesc altul cu perioada nedeterminata?
Multumesc.
se intocmeste un act aditional la contractul de munca initial in care se specifica perioada nedeterminata cf art 12 (1) din CM
carsim4 a scris:

Daca am un contract de munca incheiat pe perioada determinata (data incetarii 01.08.2011), pot sa intocmesc un act aditional in care modific (de comun acord) perioada derminata in nedeterminata (cu 01.08.2011) sau trebuie sa fac incetarea CIM la data expirarii si sa intocmesc altul cu perioada nedeterminata?
Multumesc.

Nu este nevoie sa intocmiti un alt c.i.m. ... se face act aditional de modificare a duratei c.i.m. din determinata in nedeterminata, care se inregistreaza si se transmite in REVISAL in termen de 5 zile de la data la care a intervenit modificarea c.i.m.
Multumesc pentru raspunsuri. Am sa fac actul aditional cu data de 29.07.2011 (banuiesc ca se poate) ca sa pot sa transmit in Revisal...deoarece din 30 merg in conc. si doar eu ma ocup de prob acestea in firma.
Il puteti incheia si transmite in REVISAL inainte de a-si produce efecte juridice .