Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident de circulatie sub influenta bauturilor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident de circulatie sub influenta bauturilor alcoolice

am avut un accident minor cu o victima (8 zile spitalizare), cand am suflat in etilotest a indicat 0,62 iar la sange prima proba 1,2 iar a doua proba 1 .nu bausem decat 2 beri da mi s-a luat alcoolemia abia dupa 1 ora si 48cu etilotestul si peste 5 min si sangele.nu am nici o sansa sa ma scot din problema asta? am mai avut odata anulat permisul acu 5 ani tot pe baza alcoolului. oare ar trebui sa m-a prezint in instanta si sa imi recunosc vina ?sau se mai poate face ceva...
va multumesc
Personal nu cred ca se mai poate face ceva deoarece sunteti si recidivist iar alcoolul la volan se sactioneaza drastic. Este infractiune vi se va deschide dosar penal si veti primi o condamnare in cel mai fericit caz cu suspendare si anularea permisului de conducere pe o perioada. Sunteti recidivist si nu va vad bine.
1. avand in vedere faptul ca ti-a luat alcoolemia ,,abia dupa o ora si 48 cu etilotestul'' si aveai 0.62, cu siguranta daca ti-o lua la momentul savarsiri aveai mai mult.
2. daca prima proba a fost 1,2 la mie iar la recalculare 1 la mie, chiar nu se mai poate face nimic. Se putea face ceva la recalculare insa rezultatul este evident.
Cand ti-a anulat permisul pentru 5 ani ti-au facut si dosar penal avand in vedere ca era vb de alcool? daca da, de data asta iti va da cu executare din pacate. E recidiva
Se considera recidiva daca respectivul era in perioada de proba......dar eu cred ca a primit prima data max 3 ani ..... si el zice ca a trecut 5 ....deci nu mai e recidiva daca a trecut perioada respectiva.....dar depinde cat a primit suspendare prima data......

Iti trebuie un avocat care sa se ocupe cu probleme de genul respectiv....si sa vb cu partea vatamata sa ajungeti la o intelegere amiabila.....iar daca aceasta la randu ei nu arre nici o pretentie.....o sa ai ceva sanse......dupa care ma gandesc ca o sa vreti recalculare.....si daca aceasta o sa iasa in favoarea dumneavoastra o sa primiti o contraventie ......doar ca O SA DUREZEE!!!!

UN AVOCAT AR TREBUII SA VA LAMUREASCA MAI BINE !!!
Pentru a stabili daca indepliniti conditiile de recidiva, trebuie sa ne comunicati primul termen al recidivei - anume pedeapsa primita in urma cu 5 ani.
1. Sa facem un calcul:
2 beri = 1 l
berea obisnuita are 4,5-5% alcool sa zicem...de unde rezulta o cantitate de alcool pur de < 2x 25g alcool. Un adult de 1,80 si 60kg ( caz extrem) are 4700g sange.
4700g sange.....100%
x g alcool ...........0,12 % ( g alcool% ) => x= 56g alcool pur
In concluzie: nici daca aveati 180 si 60 kg si v-ati fi injectat 50 g alcool pur (biodisponibilitate maxima ) tot nu ati fi avut 1,2 g la mie in momentul recoltarii imediate => ati baut mai mult de 2 beri

In cazul dvs trebuie sa tinem cont de faptul ca prelevarea de sange a avut loc dupa 1h jumate , este vara, mare parte din alcool se elimina prin respiratie si transpiratie, volumul de lichid este mare si absorbtia din stomac nu are loc imediat.