avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1096 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... calendar programe fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

calendar programe fonduri europene

Imi puteti spune si mie va rog unde gasesc un calendar referitor la perioada de depunere a proiectelor pentru fonduri europene?
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 07:55, 1 Septembrie 2011
Nu exista un asemenea calendar atotcuprinator. Exista vreo 8 mari programe si alte cateva mai mici, cu zeci de linii de finantare, administrate de cel putin 6 ministere, cu diferite autoritati de management in subordine, etc., etc.

Fiti specific(a) si intrebati direct despre linia de finantare care va intereseaza.
Normal in site-ul a fiecaruia Autoritatea de Management se poate consulta calendarul lansarii proiectelor. Un exemplu, aici: [ link extern ]
Rectific si va spui ca exista un organism care se ocupa de asa ceva, si coordeneaza pentru a informa publicului interesat toate organismele implicate si publica un asemenea document unificat sau la un loc toate apeluri de proiecte, mai concret Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS), care depinde direct de Primul Ministru, care in martie era in cadrul Ministerul Finantelor Publice, iar va fi incadrat in viitorul la Ministerul de afacerilor europene, daca se va lua decizia, si care concret lanseaza calendarul corezpunsator. Aici o gasesti: [ link extern ]
in stiri apare un link din cazua unei defectiunii tehnici.
Este pagina oficiala a ACIS.
Ultima modificare: Miercuri, 13 Iulie 2011
Alvaro Liniers, Avocat
alvarolipo a scris:

Rectific si va spui ca exista un organism care se ocupa de asa ceva, si coordeneaza pentru a informa publicului interesat toate organismele implicate si publica un asemenea document unificat sau la un loc toate apeluri de proiecte, mai concret Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS), care depinde direct de Primul Ministru, care in martie era in cadrul Ministerul Finantelor Publice, iar va fi incadrat in viitorul la Ministerul de afacerilor europene, daca se va lua decizia, si care concret lanseaza calendarul corezpunsator. Aici o gasesti: [ link extern ]
in stiri apare un link din cazua unei defectiunii tehnici.
Este pagina oficiala a ACIS.

Nu este chiar asa. Acolo se gasesc numai programele care sunt din fonduri structurale. Programele finantate din alte instrumente structurale nu sunt acolo. Incercati sa gasiti PNDR sau POP sau alte programe mai mici in listele lor.

Ramane cum am stabilit: un organism care sa aiba o lista centralizata cu absolut tot nu exista.
Ultima modificare: Vineri, 15 Iulie 2011
Ion Vasilescu, Consultant credite si finantari
Am o diploma in coaching si pot sa profesez, dar totodata vreau sa mai fac urmatorul nivel care este foarte scump.
Pe de o parte ma intereseaza partea de tehnologizare cum ar fi : laptop, telefon mobil, videoproiector, realizarea unui site
Pe de alta parte as vrea sa obtin bani pentru urmatoarele niveluri ale cursului, pe care as prefera sa nu le fac in tara, pentru o mai usoara internationalizare a afacerii
Totodata eu sunt acum in concediu crestere copil cu optiunea 3400 un an pana in martie 2012.
Pot depune in aceasta perioada proiecte, astfel incat sa activez ca pfa, dar sa nu imi pun in pericol indemnizatia de la stat? sau sa imi fac un imm neaparat?

Alte discuții în legătură

linii de finantare in 2012! calendarul actualizat, publicat de acis! Daniela Bolog Daniela Bolog 10 februarie 2012 ACIS a publicat calendarul lansarilor de apeluri de proiecte preconizate pentru 2012 in cadrul programelor operationale finantate din ... (vezi toată discuția)
Spalatorie auto. cristy_love88 cristy_love88 Sall,vreau sa-mi deschid o spalatorie auto. As dori sa stiu daca pot obtine FONDURI EUROPENE, pentru demararea afacerii. In cazul in care obtin aceste fonduri, ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru plantatie zmeura cretu1 cretu1 Buna ziua, Doresc sa accesez fonduri europene nerambursabile pentru plantatie de zmeura pe o suprafata de un hectar. Ce masura/ program ar fi potrivit si ... (vezi toată discuția)