Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... calendar programe fonduri europene
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

calendar programe fonduri europene

Imi puteti spune si mie va rog unde gasesc un calendar referitor la perioada de depunere a proiectelor pentru fonduri europene?
Nu exista un asemenea calendar atotcuprinator. Exista vreo 8 mari programe si alte cateva mai mici, cu zeci de linii de finantare, administrate de cel putin 6 ministere, cu diferite autoritati de management in subordine, etc., etc.

Fiti specific(a) si intrebati direct despre linia de finantare care va intereseaza.
Normal in site-ul a fiecaruia Autoritatea de Management se poate consulta calendarul lansarii proiectelor. Un exemplu, aici: [ link extern ]
Rectific si va spui ca exista un organism care se ocupa de asa ceva, si coordeneaza pentru a informa publicului interesat toate organismele implicate si publica un asemenea document unificat sau la un loc toate apeluri de proiecte, mai concret Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS), care depinde direct de Primul Ministru, care in martie era in cadrul Ministerul Finantelor Publice, iar va fi incadrat in viitorul la Ministerul de afacerilor europene, daca se va lua decizia, si care concret lanseaza calendarul corezpunsator. Aici o gasesti: [ link extern ]
in stiri apare un link din cazua unei defectiunii tehnici.
Este pagina oficiala a ACIS.
Alvaro Liniers, Avocat
alvarolipo a scris:

Rectific si va spui ca exista un organism care se ocupa de asa ceva, si coordeneaza pentru a informa publicului interesat toate organismele implicate si publica un asemenea document unificat sau la un loc toate apeluri de proiecte, mai concret Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS), care depinde direct de Primul Ministru, care in martie era in cadrul Ministerul Finantelor Publice, iar va fi incadrat in viitorul la Ministerul de afacerilor europene, daca se va lua decizia, si care concret lanseaza calendarul corezpunsator. Aici o gasesti: [ link extern ]
in stiri apare un link din cazua unei defectiunii tehnici.
Este pagina oficiala a ACIS.

Nu este chiar asa. Acolo se gasesc numai programele care sunt din fonduri structurale. Programele finantate din alte instrumente structurale nu sunt acolo. Incercati sa gasiti PNDR sau POP sau alte programe mai mici in listele lor.

Ramane cum am stabilit: un organism care sa aiba o lista centralizata cu absolut tot nu exista.
Ion Vasilescu, Consultant credite si finantari
Am o diploma in coaching si pot sa profesez, dar totodata vreau sa mai fac urmatorul nivel care este foarte scump.
Pe de o parte ma intereseaza partea de tehnologizare cum ar fi : laptop, telefon mobil, videoproiector, realizarea unui site
Pe de alta parte as vrea sa obtin bani pentru urmatoarele niveluri ale cursului, pe care as prefera sa nu le fac in tara, pentru o mai usoara internationalizare a afacerii
Totodata eu sunt acum in concediu crestere copil cu optiunea 3400 un an pana in martie 2012.
Pot depune in aceasta perioada proiecte, astfel incat sa activez ca pfa, dar sa nu imi pun in pericol indemnizatia de la stat? sau sa imi fac un imm neaparat?