avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 326 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... instituire sechestru judiciar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

instituire sechestru judiciar

se poate, va rog, sa-mi explice cineva ce se intelege prin "instituire sechestru judiciar?" Unde pot gasi exact ce inseamna acest termen.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alvaro Liniers , Avocat 10:02, 13 Iulie 2011
Dati un search pe goagal dupa art. 598-601 Cod procedura civila.
Masura de indisponibilizare a unui lucru asupra caruia exista un litigiu, prin incredintarea acestuia spre pastrare unei terte persoane, pana la solutionarea litigiului. Poate fi ordonata de justitie sau de fisc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru judiciar ContSters101235 ContSters101235 buna seara. ce trebuie sa fac pentru a obtine instituirea sechestrului judiciar, asupra unui imobil si asupra unor bunuri mobile? in ce conditii si ce ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator Dima Mihaela Dima Mihaela Buna dimineata. Spuneti-mi va rog, exista vre-un articol in Cod de proc.civ. prin care sa se poata depuna cerere la instanta pentru instituirea unui sechestru ... (vezi toată discuția)
Sechestrul asigurator imobiliar cristi_ana cristi_ana Buna seara.As avea si eu o intrebare-printr-o ordonanta a organului de cercetare penala s-a instituit sechestrul asupra unei cote parti de 1/2 dintr-un imobil ... (vezi toată discuția)