Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... instituire sechestru judiciar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

instituire sechestru judiciar

se poate, va rog, sa-mi explice cineva ce se intelege prin "instituire sechestru judiciar?" Unde pot gasi exact ce inseamna acest termen.
Va multumesc!
Dati un search pe goagal dupa art. 598-601 Cod procedura civila.
Masura de indisponibilizare a unui lucru asupra caruia exista un litigiu, prin incredintarea acestuia spre pastrare unei terte persoane, pana la solutionarea litigiului. Poate fi ordonata de justitie sau de fisc.