Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Casatoria intre un argentinian si o rominca
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Casatoria intre un argentinian si o rominca

Salut pe toata lumea,ma numesc Carolina si as vrea sa stiu,va rog mult,ce proceduri trb sa urmam eu si viitorul meu sot,de nationalitate argentinian,daca vrem sa ne casatorim in Rominia?Ce acte trebuie sa prezinte si unde trebuie sa ne prezentam?Si daca eu trebuie sa plec din Rominia in scurt timp,dupa casatorie,in Spania,lucrez de 4 ani,sotul meu poate sa ma urmeze si ce trebuie sa faca?Va multumesc mult!
Acte necesare pentru inregistrarea casatoriei
•Certificatele de nastere originale si copii xerox
•Acte de identitate valabile originale si copii xerox
•Certificate medicale prenuptiale, cu mentiunea apt pentru casatorie ((sunt valabile 14 zile, inclusiv ziua depunerii dosarului si cea a
casatoriei)
•Copii xerox de pe actele de identitate a doi martori, care trebuie sa fie
•prezenti la oficiere
•Doua dosare cu sina
•Taxa certificare documente achitata la casieria din incinta institutiei
•Declaratie de casatorie – formular tip
•Declaratie pe propria raspundere ca nu exista nicio piedica legala
•pentru încheierea casatoriei – formular tip
•Cerere pentru oficierea casatoriei in afara sediului s.p.c.l.e.p, aprobata de primarul mun. respectiv, însotita de documente justificative – formular tip
•Cerere pentru oficierea casatoriei înainte sau dupa împlinirea termenului de 10 zile de la data înregistrarii casatoriei, însotita de documente justificative – formular tip
Actele se depun cu 10 zile înainte de ziua oficierii, prezenta viitorilor
soti este obligatorie !
In cazul, în care sotii au mai fost casatoriti, se va prezenta, dupa caz,
sentinta de divort cu mentiunea definitiva si irevocabila sau
certificatul de deces, original si copie xerox.

In cazul, în care unul dintre soti este cetatean strain, este obligatorie
prezentarea
:
1. Dovezi din care sa reiasa ca cetateanul strain îndeplineste conditiile
de fond cerute de legea sa nationala si nu exista impedimente pentru
încheierea casatoriei în românia, care se elibereaza de ambasada sau
consulatul tarii respective în românia ;
Pot încheia o casatorie fara sa prezinte dovada eliberata de ambasada tarii lor, cetatenii straini care detin certificate de cutuma (de capacitate matrimoniala), recente sau valabile, eliberate de autoritatile competente din urmatoarele tari: albania, austria, belgia, bulgaria, bosnia si hertegovina, cehia, croatia, r.p.democrata coreeana, r.cuba, elvetia, franta, germania,
r.p.mongolia, norvegia, polonia, r.ungaria, federatia rusa, slovacia, slovenia, serbia, ucraina,
Intrucât israelul nu elibereaza dovezi, cetatenii acestui stat vor prezenta: extras din registrul de stare civila sau extras din registrul de evidenta a populatiei eliberat de ministerul de interne, declaratie notariala pe propria raspundere la data depunerii documentelor precum ca nu exista încheiata o alta casatorie.
2. Declaratii notariale ale ambilor soti din care sa rezulte ca
îndeplinesc conditiile necesare încheierii casatoriei în românia;
3. Traducerea legalizata a certificatului de nastere a cetateanului strain;
4. Certificatul de nastere (original si copie xerox) a cetateanului
strain care :
a) Va fi în mod obligatoriu apostilat daca este eliberat de institutii ale urmatoarelor
state semnatare ale conventiei de la haga din 05.10.1961:
a: Albania, africa de sud, andorra, antigua si barbuda, argentina, armenia, australia, austria,azerbaidjan etc.
Va multumesc foarte mult,informatiile imi sunt foarte utile!As dorii,daca se poate,sa-mi facilitati si alte informatii,in alte ocazii,va multumesc anticipat!