Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva din bon ptr rovineta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva din bon ptr rovineta

Am urmatoarea nelamurire :TVA din bonurile emise de PETROM pentru rovineta este deductibil? Mentionez ca rovinele - taxa de drum- sunt achizitionate pentru masini (autodube ) transport marfa.
Multumesc anticipat!
Nu este deductibil TVA-ul din bonurile fiscale emise pentru plata taxei de drum, conform Cod fiscal.
Pentru a putea inregistra ca si cheltuiala deductibila TVA-ul, cereti factura la statia peco.
nu nu este deductibil. tot ceea ce este achizitionat pe baza de bon fara factura nu are TVA deductibil. de la aceasta regula este si o exceptie si anume bonuri de combustibil dar bineinteles cu valoare de pana la 5000 lei intrucat nu puteti face plati prin casa mai mult de 5000 lei/zi/furnizor. aceasta cu deductibilitatea o stiu pentru ca am avut control de la finante pe ultimii 5 ani. impozit si TVA