avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva din bon ptr rovineta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva din bon ptr rovineta

Am urmatoarea nelamurire :TVA din bonurile emise de PETROM pentru rovineta este deductibil? Mentionez ca rovinele - taxa de drum- sunt achizitionate pentru masini (autodube ) transport marfa.
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: cretziella , utilizator 10:47, 13 Iulie 2011
Nu este deductibil TVA-ul din bonurile fiscale emise pentru plata taxei de drum, conform Cod fiscal.
Pentru a putea inregistra ca si cheltuiala deductibila TVA-ul, cereti factura la statia peco.
nu nu este deductibil. tot ceea ce este achizitionat pe baza de bon fara factura nu are TVA deductibil. de la aceasta regula este si o exceptie si anume bonuri de combustibil dar bineinteles cu valoare de pana la 5000 lei intrucat nu puteti face plati prin casa mai mult de 5000 lei/zi/furnizor. aceasta cu deductibilitatea o stiu pentru ca am avut control de la finante pe ultimii 5 ani. impozit si TVA

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta claudia_liliana claudia_liliana Buna ziua, am o nelamurire privind 2 probleme si anume: - pt o soc com cu obiect de activitate transporturi , rovinieta este deductibila privind TVA. - tot ... (vezi toată discuția)
Bonuri fiscale carburanti,rovineta sanducatanas sanducatanas Bonurile fiscale pentru carburanti si rovineta sunt deductibile din punct de vedere tva? Multumesc. (vezi toată discuția)
Buna ziua ALIOARA ALIOARA DACA UNITATEA ELIBEREAZA BON FISCAL SI FACTURA PLATESTE TVA DE 2 ORI? (vezi toată discuția)