Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat de inmatriculare retinut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat de inmatriculare retinut

buna ziua ,aqm si eu o dilema.mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare pt expirarea valabilitatii itp,in urma caruia a,m primit o dovada care din pacate a expirat si ea,acum intrebarea mea este daca mai pot sa fac itp cu dovada expirata si implicit daca pot sa recuperez certificatul,pana la rar o duc pe o platforma numai sa stiu dak se mai poate face itp sau a fost radiata din oficiu ?va multumesc anticipat!vsg
Se poate face I.T.P si cu dovada aceea expirata.Nu se radiaza din oficiu daca are i.t.p expirat (art 102-alin1 cod rutier) ci se retine talonul si se da amenda.Deci poti sa te duci linistit cu masina pe platforma la r.a.r.