avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Traducãtor autorizat - cum înfiinþez PFA
Discuție deschisă în Traduceri

Traducãtor autorizat - cum înfiinþez PFA

Buna ziua. Sunt traducator autorizat pe limba engleza, de catre Ministerul de Justitie, si as dori sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a deschide un PFA, domeniu de activitate traduceri si interpretariat. Mentionez ca sediul va fi acolo unde este si adresa din CI, adica apartament. Multumesc frumos.
Buna seara, pentru a va infiinta un PFA trebuie sa faceti un dosar la registrul comertului care sa cuprinda: cererea tip, declaratia model 2 in care veti trece obiectele de activitate si unde le veti autoriza, rezervarea de denumire a PFA-ului(numele dvs complet exact ca in CI urmat de Persoana Fizica Autorizata)contractul de comodat incheiat intre dvs ca si proprietar al apartamentului si PFA, actele de proprietate care sa ateste ca dvs sunteti proprietar al apartamentului, diplomele de studiu si alte specializari care sa dovedeasca faptul ca sunteti specializat in traduceri si autorizatia de la Ministerul Justitiei.
Costurile nu sunt foarte mari, taxele de registru fiind pana in 150 Ron.
Dureaza maxim 3 zile daca dosarul este foarte bine facut.

elenax a scris:

Buna ziua. Sunt traducator autorizat pe limba engleza, de catre Ministerul de Justitie, si as dori sa stiu ce acte imi sunt necesare pentru a deschide un PFA, domeniu de activitate traduceri si interpretariat. Mentionez ca sediul va fi acolo unde este si adresa din CI, adica apartament. Multumesc frumos.


Traducatorii autorizati nu se inregistreaza ca PFA la Registrul Comertului decat in conditiile in care doresc sa desfasoare si alta activitate pe langa cea de traduceri. Infiintarea PFA se va face doar la adm. financiara de domiciliu.
Procedura de infiintarea a PFA Traducator o gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Alte linkuri cu informatii utile gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
De asemenea intreg topicul de traduceri contine informatii foarte importante atat pentru infiintarea PFA cat si pentru desfasurarea activitatii de traducator. In conditiile in care nu gasiti vreo informatie puteti reveni oricand cu o intrebare. Sa aveti spor si cat mai multi clienti.
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absolvent facultate de limbi moderne aplicate - cum obþin autorizaþia? cristina_roxana_popescu89 cristina_roxana_popescu89 Buna ziua, Eu tocmai am terminat facultatea de Limbi Moderne Aplicate, in Timisoara, iar acum imi caut un loc de munca, dar nu stiu ce ar trebui sa fac sau ... (vezi toată discuția)
Pfa - profesie liberalã traducãtor autorizat sonia1978 sonia1978 Buna ziua! M-ar interesa pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a deveni traducator autorizat PFA. Am primit autorizatia de la Ministerul Justitiei. Stiu ... (vezi toată discuția)
Autorizatie traducator- impozit cristhalia85 cristhalia85 Buna, am primit de curand autorizatia de traducator si as dori sa stiu daca dupa ce o inregistrez la tribunal si nu am venituri trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)