avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim

Un contract de munca inregistrat in revisal dar nesemnat de titular (in urma unor discutii in contradictoriu),se poate desface conform art. 55/c coroborat cu art.31/alin3?
Cel mai recent răspuns: MustateaIoana , utilizator 19:48, 13 Iulie 2011
daca nu este semnat este lovit de nulitate, nu produce niciun efect juridic.
athe a scris:

daca nu este semnat este lovit de nulitate, nu produce niciun efect juridic.


Nu este lovit de nulitate un astfel de c.i.m. ... el nu-si produce efecte , nu da nastere la drepturi si obligatii care se impun partilor .

@ MustateaIoana
Faceti o adresa catre ITM sau Inspectia Muncii prin care ii anuntati ca acel c.i.m. nu si-a produs efectele , intrucat salariatul s-a razgandit si nu a mai semnat c.i.m. , acesta fiind deja transmis in REVISAl.
Solicitati stergerea acestuia .
athe avocat multumesc de raspuns si totusi cum se poate inceta deoarece a fost transmis in revisal?
exista un alt temei legal?
multumesc foarte mult si as dori daca se poate sa-mi spuneti acest lucru produce anumite sanctiuni?
MustateaIoana a scris:

multumesc foarte mult si as dori daca se poate sa-mi spuneti acest lucru produce anumite sanctiuni?



Legal exista sanctiunea amenzii privind completarea registrului cu date eronate ... insa, in situatia dvs nu cred ca sunt aplicabile aceste dispozitii intrucat salariatul s-a razgandit si nu a mai semnat c.i.m. dupa transmiterea acestuia.

Insa se va ridica intotdeauna problema urmatoare: de ce s-a transmis un c.i.m. nesemnat ?

Alte discuții în legătură

Anulare/stergere cim bianca2020 bianca2020 Sunt \'\'proaspat\'\' absolventa de liceu.Acum o saptamana am gasit un loc de munca ce parea sa fie pe placul meu.Am stat 2 zile in proba dupa care m-au dat ... (vezi toată discuția)
Anulare contract revisal neprezentare salariat miruna82 miruna82 Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema.. in data de 4 iulie am raportat in Revisal un contract nou de munca cu data de incepere 8 iulie. Am convenit cu ... (vezi toată discuția)
Contract fara semnatura donigao donigao Buna ziua, Speta: dosar complet de personal, insa de pe contractul individual de munca lipseste semnatura salariatului (omisiune), contractul a fost ... (vezi toată discuția)