Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim

Un contract de munca inregistrat in revisal dar nesemnat de titular (in urma unor discutii in contradictoriu),se poate desface conform art. 55/c coroborat cu art.31/alin3?
daca nu este semnat este lovit de nulitate, nu produce niciun efect juridic.
athe a scris:

daca nu este semnat este lovit de nulitate, nu produce niciun efect juridic.

Nu este lovit de nulitate un astfel de c.i.m. ... el nu-si produce efecte , nu da nastere la drepturi si obligatii care se impun partilor .

@ MustateaIoana
Faceti o adresa catre ITM sau Inspectia Muncii prin care ii anuntati ca acel c.i.m. nu si-a produs efectele , intrucat salariatul s-a razgandit si nu a mai semnat c.i.m. , acesta fiind deja transmis in REVISAl.
Solicitati stergerea acestuia .
athe avocat multumesc de raspuns si totusi cum se poate inceta deoarece a fost transmis in revisal?
exista un alt temei legal?
multumesc foarte mult si as dori daca se poate sa-mi spuneti acest lucru produce anumite sanctiuni?
MustateaIoana a scris:

multumesc foarte mult si as dori daca se poate sa-mi spuneti acest lucru produce anumite sanctiuni?

Legal exista sanctiunea amenzii privind completarea registrului cu date eronate ... insa, in situatia dvs nu cred ca sunt aplicabile aceste dispozitii intrucat salariatul s-a razgandit si nu a mai semnat c.i.m. dupa transmiterea acestuia.

Insa se va ridica intotdeauna problema urmatoare: de ce s-a transmis un c.i.m. nesemnat ?