Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proces cu primaria
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proces cu primaria

In 1984 am construit un imobil fara sa posedam autorizatie de constructie pe un teren al nimanui care se afla langa curtea socrilor mei. In 1993 am divortat de sotul meu. Am inceput procesul de partaj. Socrul meu a mers paralel cu un proces cu primaria Voluntari in care arata ca a construit o casa (care de fapt era a mea) si sa i se recunoasca cum, ca ar fi constructor de buna credinta, ceea ce sa si intamplat, figurand ca interveninent in procesul meu de partaj cu fostul sot. Eu cand am mers la primarie sa cer o adeverinta prin care sa se arate ca figurez cu imobil mi sa raspuns ca nu figurez cu imobil nici eu si nici sotul meu,
Vazand ca totul a fost aranjat la primarie de catre socrul meu si el a fost recunoscut ca proprietar al imobilului am sistat procesul de partaj. Intre timp fostul socru vinde imobilul.
In 2006 fostul sot decedeaza, iar in 2008 decedeaza si tatal sau.
Acum am fost la primaria Voluntari si am aflat ca eu si fostul sot figuram cu imobil si cu datorie de 25.000.000 lei vechi pentru impozitele neplatite pe anii anteriori.
Cum credeti ca se poate rezolva o asemenea problema? Cine trebuie sa platesca pentru ca eu atunci am fost practic furata de catre socrul meu. Ce vina poarta primaria Voluntari si ce sanse ar avea copii mei intr-un proces cu primaria Voluntari asupra imobilului in care figuram eu si fostul sot (tatal copiilor) ? Cum se face ca in 1996 nu figuram nici eu, nici sotul meu cu imobil si acum figuram cu imobil si datorii? Ce sanse avem daca intentam un proces primariei din Voluntari?
Va multumesc anticipat!
In opinia mea, daca am inteles bine speta expusa de dvs.,situatia de acum va avantajeaza, in sensul ca aveti 1/2 din casa si daca se deschide succesiunea dupa fostul sot vor avea cotele cuvenite si copiii pe cealalta 1/2 de casa. Va fi greu probabil sa gasiti cei 25 de milioane sa achitati datoriile, dar v-ati ales cu casa, nu?
Doar in ipoteza in care apare si-si cere drepturile acea persoana careia scrieti ca socrul i-ar fi vandut imobilul merita sa intrati in procese, altfel, nu.Ar fi indicat sa verificati urgent toate inregistrarile de la primarie privitoare la acest imobil cu privire la proprietari pe intreaga perioada de la prima inregistrare si pana in prezent, ca sa nu aveti surprize.
O nelamurire am: primaria v-a raspuns verbal ca nu figurati ca proprietari pe imobil dvs. si sotul in 1993, sau aveti un document semnat si stampilat de la ei, in care precizeaza cine era atunci proprietarul casei(altul decat dvs. si sotul)?