avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... despagubiri in baza legii 290/2003
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

despagubiri in baza legii 290/2003

Un dosar de despagubire in baza legii 290/2003 depus in anul 2006 la comisia de la Prefectura Timis este inaintat spre rezolvare comisiei Prefecturii Capitalei pentru ca are mostenitori din judete diferite conform. art.5 alin.2 din legea 290/03. In baza Hotararii841/2010 comisia Municipiului Bucuresti isi declina competenta si trimite dosarul la comisia Prefecturii Timis. Aceasta ne comunica prin adresa 5934/2011 ca a retrimis dosarul din nou la Bucuresti. Ce se poate face in situatia aceasta?
Ultima modificare: Joi, 14 Iulie 2011
popa maria 09, utilizator
Cel mai recent răspuns: tumy , utilizator 08:26, 26 Iulie 2011
Faceti o cerere la Prefectura Capitalei (Comisia de aplicare a Legii 290/2003)si cereti transferul dosarului la Prefectura Timis pt o rezolvare mai rapida, cei de la pref Timis au obligatia sa va rezolve dosarul, fara sa-l mai trimita inapoi. Eu asa am procedat in oct 2009 pt ca am aflat ca dosarele se pot transfera la prefectura orasului in care domiciliez (chiar daca mostenitorii sunt din judete diferite) si dosarul mi-a fost transferat in 2 saptamini.Am primit o hirtie de la Prefectura Bucuresti prin care ma anuntau ca dosarul a fost transferat, si una de la prefectura X prin care ma anuntau ca l-au primit. Am sunat la Pref X din orasul in care domiciliez, m-am dus acolo si am completat dosarul cu documentele care mai lipseau si am obtinut Hotarirea in martie 2011. Va doresc succes.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum as putea afla in ce stadiu este un dosar anpr? marius_zvanca marius_zvanca buna ziua!am un dosar legea2noua0 /2003.in jurul anului 2002 a fost depus la primaria de care apartin iar dupa aproimativ 2 ani a fost trimis la ... (vezi toată discuția)
Legea 290/2003 iulian nicu iulian nicu as dori un raspuns din partea avocatnet ,cu privire la problema mea; am dosarul depus la anrp din luna martie/2007cu decizie ,hotarire,dovada refugiului si ... (vezi toată discuția)
Depagubiri anrp dorinadaud dorinadaud In anul 2003 dupa ce s-a pubicat legea 290/2003 tatal meu impreuna cu cele doua surori (din care una din jud. Cluj) a depus dosarul cu copii ale actelor ... (vezi toată discuția)