Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cum as putea afla in ce stadiu este un dosar ANPR?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cum as putea afla in ce stadiu este un dosar ANPR?

buna ziua!am un dosar legea2noua0 /2003.in jurul anului 2002 a fost depus la primaria de care apartin iar dupa aproimativ 2 ani a fost trimis la prefectura bucuresti.de atunci nu mai stiu absolut nimic.tot ce am este nr de dosar.imi puteti spune cum as putea afla in ce stadiu este dosarul?multumesc..
Formulati o adresa catre ANRP prin care solicitati sa vi se comunice stadiul dosarului dumneavoastra
Buna ziua
Imi pare rau dar nu are motiv de a solicita stadiul dosarului la ANRP. Din cate am inteles, utilizatorul nu a primit inca o hotarare.
Situatia expusa este cam vaga, dar voi incerca sa va raspund:

1. Fiind vorba de Legea nr. 290/2003 nu ati depus cererea in 2002 ci in 2003, dupa ce aceasta a fost publicata in M. Of. ( Monitorul Oficial 505 din 14 iulie 2003).

2. Probabil ca cererea a fost trimisa la Prefectura Bucuresti urmare a modificarii art. 5 alin. (2) din lege prin Legea nr. 171/2006 (Publicat in Monitorul Oficial 437 din 19 mai 2006):

"(2) Daca pentru bunurile aceluiasi proprietar sunt mai multi mostenitori, fiecare dintre acestia este obligat sa ii mentioneze pe ceilalti in cererea formulata. Daca mostenitorii domiciliaza in judete diferite, acestia vor trimite cererile la Comisia municipiului Bucuresti pentru aplicarea Legii nr. 290/2003."

Totusi, trebuie sa stiti ca prin indrumarea ANRP nr. 820158/28.07.2009 Comisia Municipiului Bucuresti de aplicare a Legii nr. 290/2003 a declinat competenta solutionarii dosarelor catre comisiile initial investite.
Deci, s-ar putea ca dosarul dvs. sa-l regasiti la comisia judeteana de aplicare a Legii nr. 290/2003 din cadrul Institutiei Prefectului investita initial.

Acum, pentru a rezolva situatia si avand in vedere indrumarea ANRP, trebuie sa urmati urmatorii pasi:

- notificati Comisia municipiului Bucuresti de aplicare a Legii 290/2003 din cadrul Prefecturii Bucuresti, ca in termen de 10 zile sa va emita hotararea. In caz contrar ii veti actiona la Tribunal sectia Contencios adm. si Fiscal
- notificati si Comisia judeteana de aplicare a Legii nr. 290/2003 din cadrul Institutiei Prefectului judetului unde ati depus initial cererea, cu aceeasi mentiune
- asteptati ceva mai mult de 30 de zile si-i dati in judecata la Tribunalul din localitatea in care domiciliati, sectia Contencios

Succes si un Paste fericit