Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum pot ca angajator sa ridic de la banca niste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum pot ca angajator sa ridic de la banca niste garantii salariale ale unui angajat.

Paguba realizata de angajat,
S-a realizat inventar, s-a constat paguba, si fiind de multi ani angajatul nostru are un fond de garantie constituit la banca.
Cum pot sa ridic acea garantie pentru a acoperi paguba realizata.
Nu am o hotarare judec, ci doar acordul lui.
Oare printr-un contract de mandat?
Multumesc,
Prin procura notariala se poate sa ridicati acei bani ....
e_rainbow_love a scris:

Paguba realizata de angajat,
S-a realizat inventar, s-a constat paguba, si fiind de multi ani angajatul nostru are un fond de garantie constituit la banca.
Cum pot sa ridic acea garantie pentru a acoperi paguba realizata.
Nu am o hotarare judec, ci doar acordul lui.
Oare printr-un contract de mandat?
Multumesc,

Nu aveti nevoie de un contract de mandat,nici de procura notariala,utilizarea garantiei gestionare de catre societate ,in cazul in care se constata lipsa , se face in baza titlului executoriu ramas definitiv .
In acest caz ,decizia de imputare emisa de catre dvs. odata comunicata gestionarului devine titlu executoriu,iar daca nu este contestata de catre acesta devine definitiva si poate fi utilizata pt. a retrage din contul de depozit garantii,pe care il aveti deschis la banca suma respectiva.
ContSters136493, utilizator
Decizia de imputare nu constituie titlu executoriu ... Cind gestionarul a cauzat o paguba in gestiune la locul sau de munca si aceasta nu se acopera integral in termen de o luna de la obtinerea titlului executoriu definitiv,unitatea se va despagubi din garantia in numerar constituita in favoarea sa.

Unitatea bancara are obligatia sa elibereze sumele depuse drept garantie, angajatorului, pe baza cererii acesteia si a unei copii certificate de pe titlul executoriu definitiv obtinut impotriva gestionarului.

Titlul executoriu este înscrisul care, alcătuit cu respectarea cerinţelor stabilite de lege, permite executarea silită a creanţei pe care o constată.
freeelis a scris:

Decizia de imputare nu constituie titlu executoriu ... Cind gestionarul a cauzat o paguba in gestiune la locul sau de munca si aceasta nu se acopera integral in termen de o luna de la obtinerea titlului executoriu definitiv,unitatea se va despagubi din garantia in numerar constituita in favoarea sa.

Unitatea bancara are obligatia sa elibereze sumele depuse drept garantie, angajatorului, pe baza cererii acesteia si a unei copii certificate de pe titlul executoriu definitiv obtinut impotriva gestionarului.

Titlul executoriu este înscrisul care, alcătuit cu respectarea cerinţelor stabilite de lege, permite executarea silită a creanţei pe care o constată.

Dupa cate stiu,art.23 din Legea 22/69,privind gestionarii in care se precizeaza ca incalcarea dispozitiilor legale cu privire la gestionarea bunurilor atrage raspunderea materiala, disciplinara, administrativa, penala sau civila, dupa caz.nu a fost abrogata,gestionarii nu cad sub incidenţa dispoziţiilor Codului muncii privitoare la răspunderea patrimonială, în privinţa acestei categorii de salariaţi fiind aplicabile reglementări speciale, respectiv Legea nr. 22/1969 .
Daca salariatul îşi recunoaşte vina şi este de acord cu plata daunelor ce-i sunt imputate, ca in cazul prezentat, si in acest sens incheie un angajament de plata,mai este necesară intervenţia instanţei . ?
ContSters136493, utilizator
Art. 24 din Legea respectiva prevede ca , angajatii raspund material, potrivit codului muncii si prevederilor prezentei legi, pentru pagubele cauzate in gestiuni prin fapte ce nu constituie infractiuni.
Raspunderea materiala nu mai este reglementata in Codul Muncii, prin urmare, este angajata raspunderea patrimoniala a gestionarului.