avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime!

Buna ziua!.Am lucrat inainte de facultate ,deci fara carte de munca , in cadrul Institutului de Geologie si Geofizica Bucuresti .Am lucratcu o echipa de masuratori anul in anul1985.,Incerc sa obtin o adeverinta care sa ateste acest lucru dar ma tot amana,am trimis si o scrisoare cu confirmare de primire dar nimic de vreo 3 luni.Am sunat si la personal si acelasi lucru maine,maine etc ,ce sa fac?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:27, 16 Iulie 2011
~ Conținut șters la cerere ~
1. Daca ati lucrat cu contract individual de munca (chiar daca nu vi s-a intocmit carnet de munca) perioada respectiva este vechime in munca = stagiu de cotizare pentru pensie.

2. Din Codul muncii:
Art.34
...
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
...
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
...
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

3. Asadar adresati-va ITM Bucuresti cu o sesizare.

BODEALEX a scris:
Pacat, perioada pe care ati lucrat-o fara Carnet de Munca , pe baza unui Contract Individual de Munca , nu poate fi luata-n calculul vechimii in munca.
Consultati Codul muncii 2011 , actualizat prin Legea 49/2010
publicat in M.Of. , Partea I , nr. 195 din 29 Martie 2010
[ link extern ] >


1. Nu exista o asemenea prevedere legala.
2. Precizati articolul din Codul muncii care spune asa ceva.


Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
BODEALEX a scris:

Pacat, perioada pe care ati lucrat-o fara Carnet de Munca , pe baza unui Contract Individual de Munca , nu poate fi luata-n calculul vechimii in munca.
Consultati Codul muncii 2011 , actualizat prin Legea 49/2010
publicat in M.Of. , Partea I , nr. 195 din 29 Martie 2010
[ link extern ] >




1. Pagina respectivade INTERNET nu exista ...

2. Art.16 alin.4 C.mun. dipsune ca , munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Prin urmare, chiar daca nu are carnet de munca dar a adesfasurat activitate n baza unui c.i.m., activitatea respectiva constituie vechime in munca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Iulie 2011
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigii de munca florin40 florin40 CUM POT RECUPERA UN CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCA DE LA ANGAJATOR ? (vezi toată discuția)
Adeverinta retroactiva spor 5-25% brezel brezel se poate elibera adeverinta de la angajator pentru un spor de 10% pentru calculator pentru perioada 1999-2006 pentru calcularea pensiei ? se poate elibera ... (vezi toată discuția)
Adeverinte de la ultimul loc de munca!!!!!!!!!!!!11 kakadu kakadu angajatorul refuza sa imi elibereze o caracterizare si Adeverinta de stagiu de cotizare de la locul de munca anterior, pentru cei care au mai lucrat cu ... (vezi toată discuția)