Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime!

Buna ziua!.Am lucrat inainte de facultate ,deci fara carte de munca , in cadrul Institutului de Geologie si Geofizica Bucuresti .Am lucratcu o echipa de masuratori anul in anul1985.,Incerc sa obtin o adeverinta care sa ateste acest lucru dar ma tot amana,am trimis si o scrisoare cu confirmare de primire dar nimic de vreo 3 luni.Am sunat si la personal si acelasi lucru maine,maine etc ,ce sa fac?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Daca ati lucrat cu contract individual de munca (chiar daca nu vi s-a intocmit carnet de munca) perioada respectiva este vechime in munca = stagiu de cotizare pentru pensie.

2. Din Codul muncii:
Art.34
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.

Art. 260
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

3. Asadar adresati-va ITM Bucuresti cu o sesizare.

BODEALEX a scris:
Pacat, perioada pe care ati lucrat-o fara Carnet de Munca , pe baza unui Contract Individual de Munca , nu poate fi luata-n calculul vechimii in munca.
Consultati Codul muncii 2011 , actualizat prin Legea 49/2010
publicat in M.Of. , Partea I , nr. 195 din 29 Martie 2010
[ link extern ] >

1. Nu exista o asemenea prevedere legala.
2. Precizati articolul din Codul muncii care spune asa ceva.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
BODEALEX a scris:

Pacat, perioada pe care ati lucrat-o fara Carnet de Munca , pe baza unui Contract Individual de Munca , nu poate fi luata-n calculul vechimii in munca.
Consultati Codul muncii 2011 , actualizat prin Legea 49/2010
publicat in M.Of. , Partea I , nr. 195 din 29 Martie 2010
[ link extern ] >

1. Pagina respectivade INTERNET nu exista ...

2. Art.16 alin.4 C.mun. dipsune ca , munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Prin urmare, chiar daca nu are carnet de munca dar a adesfasurat activitate n baza unui c.i.m., activitatea respectiva constituie vechime in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic