avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 966 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Remiza 100%
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Remiza 100%

Buna seara,
Am o intrebare legata de o factura ce contine diferite produse, toate avand remiza 100%, deci in final factura are valoare 0. Din cate stiu, remiza nu este reducere finaciara, este red. comerciala. Eu cum inregistrez aceasta factura? %=401
371
4426
cu valoarea 0? am mai intalnit astfel de facturi, cu remiza 100%, dar care nu aveau remiza aplicata la toate produsele. Ar trebui sa inregistrez reducerea in 767? Va multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 19:55, 17 Iulie 2011
Da, daca marfurile au valoare pe factura inregistrati in cont 371, upa care inregistrati
401 = %
767
4426

cu aceeasi valoare. Astfel valoarea facturii devine zero, iar Dvs. evidentiati in contabilitate ambele operatiuni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Discount pe factura furnizorului vioviod vioviod Am cumparat marfa de la furnizor in vederea revanzarii, dar pe aceeasi factura furnizorul mi-a acordat si discount. Factura arata asa: 1. creion 2 buc X 10 ... (vezi toată discuția)
Noile conturi 609 si 709? Annamaria Bajko Annamaria Bajko Buna seara! Am o intrebare in legatura cu conturile 609 si 709.Aceste conturi functioneaza invers fata de 667 si 767???Pana acuma sconturile acordate am ... (vezi toată discuția)
Reduceri comerciale - omf 1752/2005 flo8200 flo8200 La art. 54, alin. (2) scrie: 'Reducerile comerciale acordate de furnizor nu fac parte din costul de achizitie. Sa intelegem de aici ca daca furnizorul imi ... (vezi toată discuția)