Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Remiza 100%
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Remiza 100%

Buna seara,
Am o intrebare legata de o factura ce contine diferite produse, toate avand remiza 100%, deci in final factura are valoare 0. Din cate stiu, remiza nu este reducere finaciara, este red. comerciala. Eu cum inregistrez aceasta factura? %=401
cu valoarea 0? am mai intalnit astfel de facturi, cu remiza 100%, dar care nu aveau remiza aplicata la toate produsele. Ar trebui sa inregistrez reducerea in 767? Va multumesc anticipat

Da, daca marfurile au valoare pe factura inregistrati in cont 371, upa care inregistrati
401 = %

cu aceeasi valoare. Astfel valoarea facturii devine zero, iar Dvs. evidentiati in contabilitate ambele operatiuni.