avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot beneficia de ajutor de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot beneficia de ajutor de somaj?

am lucrat 2 ani inainte sa raman in maternitate apoi am ramas in somaj 6 luni,asi vrea sa stiu daca pot sa-mi iau si ajutor de somaj? si pe ce perioada se acorda ajutorul de somaj
va multumesc!!
Cel mai recent răspuns: ContSters62984 , utilizator 11:19, 8 August 2008
1. La vechime dvs. in munca aveti dreptul la indemnizatie de somaj pe o perioada de 6 luni.
2. In momentul de fata ce statut aveti? Sunteti in maternitate, in concediu de crestere copil pana la varsta de 2 ani, sau cum altfel?
am terminat cu maternitatea si sunt in somaj pana in octombrie ,dar nu mi-asi da copilul inca la cresa asi vrea sa mai stau cu el acasa macar pana in primavara,si am inteles ca dupa somaj mai sunt care pot lua ajutor de somaj sunt mai putini bani ca somajul dar tot este ceva pana la anul cand imi voi gasi ceva de lucru.
Din pacate raspunsul este nefavorabil dvs. Era, pana nu de mult, acea alocatie de sprijin care se dadea dupa indemnizatia de somaj. Acum a disparut.
cumnata mea a fost in somaj pana in iulie si acuma este in ajutor de somaj
sa fi dispatut acuma recenta?
Nu inteleg ce spuneti. A fi in somaj (somer) inseamna a nu avea de lucru, a nu avea un contract individual de munca.
Somerii pot fi sau nu inregistrati la ALOFM.
Cei inregistrati la ALOFM se impart in doua:
-cei care beneficiaza de indemnizatie de somaj (ajutor de somaj);
-cei care nu primesc indemnizatie si sunt in cautarea unui loc de munca.
De aceea nu inteleg cum cumnata dvs. a fost "in somaj" si acum este in "ajutor de somaj".

Alte discuții în legătură

Somaj dupa terminarea concediului pentru cresterea copilului danauzu danauzu buna ziua, va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri! in aprilie ,mi se termina concediul de crestere copil si as vrea sa intru in somaj,am o vechime in ... (vezi toată discuția)
Somera si insarcinata betty_dumy betty_dumy am si eu o nelamurire,sunt somera din data de 5-01-2009, am ramas insarcinata si am DPN (data probabila de astere) pe 9-12 2009. am intrebat la somaj ce acte ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pt cresterea copilului ramonasoiman ramonasoiman Buna ziua, am si eu o intrebare referitor la indemnizatia pentru cresere a copilului. Eu in iulie am terminat masterul si cum nu m-am gasit un job am depus ... (vezi toată discuția)