Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot beneficia de ajutor de somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot beneficia de ajutor de somaj?

am lucrat 2 ani inainte sa raman in maternitate apoi am ramas in somaj 6 luni,asi vrea sa stiu daca pot sa-mi iau si ajutor de somaj? si pe ce perioada se acorda ajutorul de somaj
va multumesc!!
1. La vechime dvs. in munca aveti dreptul la indemnizatie de somaj pe o perioada de 6 luni.
2. In momentul de fata ce statut aveti? Sunteti in maternitate, in concediu de crestere copil pana la varsta de 2 ani, sau cum altfel?
am terminat cu maternitatea si sunt in somaj pana in octombrie ,dar nu mi-asi da copilul inca la cresa asi vrea sa mai stau cu el acasa macar pana in primavara,si am inteles ca dupa somaj mai sunt care pot lua ajutor de somaj sunt mai putini bani ca somajul dar tot este ceva pana la anul cand imi voi gasi ceva de lucru.
Din pacate raspunsul este nefavorabil dvs. Era, pana nu de mult, acea alocatie de sprijin care se dadea dupa indemnizatia de somaj. Acum a disparut.
cumnata mea a fost in somaj pana in iulie si acuma este in ajutor de somaj
sa fi dispatut acuma recenta?
Nu inteleg ce spuneti. A fi in somaj (somer) inseamna a nu avea de lucru, a nu avea un contract individual de munca.
Somerii pot fi sau nu inregistrati la ALOFM.
Cei inregistrati la ALOFM se impart in doua:
-cei care beneficiaza de indemnizatie de somaj (ajutor de somaj);
-cei care nu primesc indemnizatie si sunt in cautarea unui loc de munca.
De aceea nu inteleg cum cumnata dvs. a fost "in somaj" si acum este in "ajutor de somaj".