Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributia la pensie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributia la pensie

Buna ziua!
Eu lucrez in strainatate, dar fara contract de munca, asa ca ma intereseaza daca pot plati contributia pentru pensie in tara si cat este si daca pot plati retroactiv.
Va multumesc!
Puteti sa va faceti direct contract pentru plata cu casa judeteana de pensii. Contributia lunara minima e de 222 lei.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns!
Dar se mai poate face plata retroactiv?
Contractul de asigurare sociala incheiat cu Casa de Pensii produce efecte de la data incheierii lui (deci nu are efect retroactiv).