avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contributia la pensie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contributia la pensie

Buna ziua!
Eu lucrez in strainatate, dar fara contract de munca, asa ca ma intereseaza daca pot plati contributia pentru pensie in tara si cat este si daca pot plati retroactiv.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:58, 18 Iulie 2011
Puteti sa va faceti direct contract pentru plata cu casa judeteana de pensii. Contributia lunara minima e de 222 lei.
Ultima modificare: Luni, 18 Iulie 2011
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns!
Dar se mai poate face plata retroactiv?
Contractul de asigurare sociala incheiat cu Casa de Pensii produce efecte de la data incheierii lui (deci nu are efect retroactiv).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia la sistemul de pensii si la sistemul de sanatate Adriana68 Adriana68 Buna ziua, Am terminat perioada de somaj si as dori sa stiu care este valoarea minima a contributiei la pensie si daca CAS-ul este obligatoriu de ... (vezi toată discuția)
Plata retroactiva pentru vechime eder eder Buna ziua. Spuneti-mi si mie, va rog, o persoana care a intrerupt munca o perioada de cativa ani poate sa isi plateasca retroactiv darile catre stat pentru ca ... (vezi toată discuția)
Plata cartii de munca din afara tarii MihaiSF MihaiSF Buna ziua tuturor, As dori sa stiu daca si cum se poate face plata carti de munca din o alta tara. Sunt plecat in Spania si doresc sa-mi platesc cartea de ... (vezi toată discuția)