Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar suspendat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar suspendat

Buna ziua. Am dat admitere si intrat cu brio in Barou in 2003. Am profesat doi ani apoi viata m-a dus prin alte parti:) In momentul asta sunt suspendata pentru neplata si nici deful nu mi l-am dat. In plus pricep ca s-au schimbat multe prin legea de organizare de atunci. Poate sa imi spuna cineva daca mai pot sustine examenul de definitivat dupa atata timp?
Multumesc.
Daca esti suspendata, faci cerere de reinscriere in barou, platesti taxa de intrare si e o.k.
Numai sa nu fii exclusa.
Potrivit art.17 din Lg.51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, la inceputul exercitarii profesiei, avocatul efectueaza in mod obligatoriu un stagiu de pregatire profesionala de 2 ani
Stagiul efectuat anterior suspendarii nu intra in calculul termenului de doi ani.(art.285 alin.3 din Statut)
Dupa efectuarea stagiului avocatul stagiar va sustine examenul de definitivat.
Avocatul stagiar respins de 3 ori la examenul de definitivare va fi exclus din profesie.
ContSters53919, utilizator