avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... avocat stagiar suspendat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

avocat stagiar suspendat

Buna ziua. Am dat admitere si intrat cu brio in Barou in 2003. Am profesat doi ani apoi viata m-a dus prin alte parti:) In momentul asta sunt suspendata pentru neplata si nici deful nu mi l-am dat. In plus pricep ca s-au schimbat multe prin legea de organizare de atunci. Poate sa imi spuna cineva daca mai pot sustine examenul de definitivat dupa atata timp?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters53919 , utilizator 09:17, 8 August 2008
Daca esti suspendata, faci cerere de reinscriere in barou, platesti taxa de intrare si e o.k.
Numai sa nu fii exclusa.
Potrivit art.17 din Lg.51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, la inceputul exercitarii profesiei, avocatul efectueaza in mod obligatoriu un stagiu de pregatire profesionala de 2 ani
Stagiul efectuat anterior suspendarii nu intra in calculul termenului de doi ani.(art.285 alin.3 din Statut)
Dupa efectuarea stagiului avocatul stagiar va sustine examenul de definitivat.
Avocatul stagiar respins de 3 ori la examenul de definitivare va fi exclus din profesie.
Ultima modificare: Vineri, 8 August 2008
ContSters53919, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Definitivat consilier juridic Juridika Juridika Buna ziua. As dori sa stiu daca inscrierea unui consilier juridic in Uniune dupa 7 ani de vechime in sistemul privat, mai atrage dupa sine sustinerea ... (vezi toată discuția)
Intrare in barou Delia2285 Delia2285 Cum se procedeaza pt a intra in barou? B-) (vezi toată discuția)
Ce pasi trebuie sa faca un avocat stagiar pentru a se inscrie in barou alene alene Ce pasi trebuie sa faca un avocat stagiar pentru a se inscrie in barou (vezi toată discuția)