Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... punerea in aplicare a deciziei irevocabile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

punerea in aplicare a deciziei irevocabile

Am primit o decizie irevocabila a Curtii de Apel care da drept de servitute temporara de un an vecinilor mei pe scara si veranda imobilului meu pe motivul timpului necesar pentru a obtine autorizatii si a-si construi scara de acces proprie. In fapt in acest moment ei intra in apartamentul lor pe terenul, scara, veranda si holul de la etaj al imobilului meu. Considerati ca pot bloca accesul lor prin holul casei mele pe baza acestei decizii ?
In proces nu a fost efectuata o expertiza pentru stabilirea caii pe care trebuie sa o urmeze dreptul de servitute?
Inteleg ca hotararea nu se refera si la hol, ci doar la scara si veranda.

Dreptul de servitute de trecere este dreptul de acces al proprietarului "locului infundat" catre si de la proprietatea sa la calea publica. Daca prin blocarea accesului vecinilor prin holul casei dvs. le blocati dreptul de servitute stabilit prin respectiva hotarare judecatoreasca, raspunsul este : "nu, nu puteti".
ContSters103772, utilizator