avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Model de cim valabil de la 01.05.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Model de cim valabil de la 01.05.2011

Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi trimteti un model de cim valabil de la 01.05.2011?
Multumesc frumos.
O zi buna.
Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2011
noiembriesm, utilizator
Cel mai recent răspuns: noiembriesm , utilizator 17:11, 19 Iulie 2011
Gasiti la "Documente utile" modele ale CIM modificat.
Unul din ele este aici:
www.avocatnet.ro/content/con...
noiembriesm a scris:

Buna ziua.
Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi trimteti un model de cim valabil de la 01.05.2011?
Multumesc frumos.
O zi buna.


De ce nu folositi un model de c.i.m. valabil dupa intrarea in vigoare a Ordinului nr.1616/2011? ... il gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/con...
Corect. Ma intereseaza un cim actualizat conform ordinului 1616 din 02.06.2011.
In acest ordin capitolul H este modificat, astfel:

5.La litera H, punctul 2 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"2. O fracţiune de normă de...... ore/zi, ore/săptămână.......;"

In concluzie modelul de cim propus de dvs este gresit? De ce?
Capitolul 5, punctul 2 nu mai are si literele a, b, c. Eu asa vad lucrurile, dar in situatia data cum repartizezi programul de lucru?
Multumesc frumos

noiembriesm a scris:

Corect. Ma intereseaza un cim actualizat conform ordinului 1616 din 02.06.2011.
In acest ordin capitolul H este modificat, astfel:

5.La litera H, punctul 2 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"2. O fracţiune de normă de...... ore/zi, ore/săptămână.......;"

In concluzie modelul de cim propus de dvs este gresit? De ce?
Capitolul 5, punctul 2 nu mai are si literele a, b, c. Eu asa vad lucrurile, dar in situatia data cum repartizezi programul de lucru?
Multumesc frumos



Modelele la care va referiti au fost postate de anumiti useri de pe acest Forum ... nimeni nu a zis ca sunt corecte aceste modele , chiar pe unele topicuri mi-am exprimat anumite puncte de vedere cu privire la continutul lor ... dvs puteti sa le modificati in sensul dorit de dvs .
Este doar un model-cadru , care poate fi modificat de actre parti.
Corect. Puteti sa-mi spuneti cum faceti dvs in cazul unui cim cu norma de 1/zi, 5 ore / saptamana. Cum arata capitolul H.
Multumesc frumos.

Alte discuții în legătură

Cim bea_foris bea_foris Buna ziua! Modelul cadru al CIM cuprinde clauze pentru mai multe situatii(termen nedeterminat/determinat, timp de munca cu norma intreaga/partiala etc.). ... (vezi toată discuția)
Cim cu fractiune de norma noiembriesm noiembriesm Buna ziua. Firma x angajeaza o persoana care se ocupa de consultanta intr-un domeniu anume. In mod normal nu trebuie sa vina la birou in fiecare zi. Prin ... (vezi toată discuția)
Acte aditionale norme codul muncii handaricimarin handaricimarin pentru o societate cu 400 de salariati,in loc sa fac acte aditionale pt.a-i instiinta de modificarile noul Cod al Muncii,este legal sa fac o decizie colectiva ... (vezi toată discuția)