Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

beneficiez de concediu de odihna,15 zile,pe care vreau sa il petrec in strainatate si as vrea sa imi mai iau alte 15-20 de zile de concediu fara plata in continuarea celui de odihna.oare pot sa fac asta?trebuie cumva sa motivez de ce si pt ce?multumesc!
Da, se poate face cerere pentru acordarea CFP in continuarea celui de odihna nu trebuie motivata cererea.
mishi a scris:

beneficiez de concediu de odihna,15 zile,pe care vreau sa il petrec in strainatate si as vrea sa imi mai iau alte 15-20 de zile de concediu fara plata in continuarea celui de odihna.oare pot sa fac asta?trebuie cumva sa motivez de ce si pt ce?multumesc!

Pentru rezolvarea unor situaţii personale ,doar atat se trece in cerere.
Consultati si Regulamentul Intern din unitate,pt. a va informa eventual asupra duratei maxime a acestu concediu,sau daca exista o procedura de indeplinit,ca de ex. depunerea cererii cu un anume timp inaintea datei de incepere a acestuia.
am citit si regulamentul intern si contractul colectiv de munca.in ambele este stipulat ca am dreptul la concediu fara plata iar aceea cerere trebuie aprobata de directorul general.motivul pt care eu vreau acest lucru e ca am niste probleme cu coloana(asa zisele ciocuri de papagal) si acolo am gasit un medic chinez care,prin masaj,poate sa ma ajute.procedura dureaza cateva saptamani.cei de la firma imi spuneau ca ar fi bine sa aduc un act de acolo,desi eu ma duc pe cont propriu si platesc pt asta,si nu mi se pare logica treaba asta si nici nu cred ca acel doctor imi poate da mie vreun act.multumesc!
Nu trebuie sa aduceti niciun act justificativ pt. unitate,atata timp cat aveti drept la cfp.
Eventual va poate elibera medicul respectiv o scrisoare medicala pe care la revenirea in tara sa o duceti medicului dvs. de familie,pt. a va inregistra in fisa dvs. medicala diagnosticul,tratamentul urmat.
mishi a scris:

am citit si regulamentul intern si contractul colectiv de munca.in ambele este stipulat ca am dreptul la concediu fara plata iar aceea cerere trebuie aprobata de directorul general.motivul pt care eu vreau acest lucru e ca am niste probleme cu coloana(asa zisele ciocuri de papagal) si acolo am gasit un medic chinez care,prin masaj,poate sa ma ajute.procedura dureaza cateva saptamani.cei de la firma imi spuneau ca ar fi bine sa aduc un act de acolo,desi eu ma duc pe cont propriu si platesc pt asta,si nu mi se pare logica treaba asta si nici nu cred ca acel doctor imi poate da mie vreun act.multumesc!

Nu este obligatorie motivarea cererii de concediu fara plata ... Art.54 C.mun. prevede ca, contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale. ... asadar , nu exista obligatia de a mentiona in cerere motivul pentru care solicitati acest lucru.... simpla mentiune ca pentru interese personale este de ajuns in cererea de CFP.