Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Rugaminte: Incadrare grad handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Rugaminte: Incadrare grad handicap

Buna ziua!
Va rog mult sa ma ajutati in legatura cu incadrarea diagnosticului meu in grad handicap:
- insuficienta cardiaca cronica, clasa a 2-a NYHA,
- boala mitrala reumatismala cu predominanta a stenozei (larga),
- boala aortica reumatismala cu predominanta regurcitarii (medii),
- hipertensiune arteriala pulmonara usoara,
- sindrom post-trombotic membru inferior stang 2005 (tromboflebita postoperatorie hernie de disc - tratament anticoagulant cronic),
- fibrilatie arteriala paroxistica / CPI,
- extrasistole ventriculare aprox 3000 in 22 de ore, majoritatea sistematizate in scurte perioade de trigemenisc
- sindrom lomboradicular L4-L5 bilateral algoparestezic restant post hernie de disc L4-L5 operata
- NCB C7 bilateral prin cervicatroza
- gonartroza bilaterala incipienta
- chist Backer drept
Va multumesc anticipat!
Legea nr. 53/1992 privind protectia speciala a persoanelor handicapate
ART. 1
(1) Persoane handicapate, in intelesul prezentei legi, sint acele persoane care, datorita unor deficiente senzoriale, fizice sau mintale, nu se pot integra total sau partial, temporar sau permanent, prin propriile lor posibilitati, in viata sociala si profesionala, necesitind masuri de protectie speciala.
(2) Incadrarea intr-o categorie de persoane handicapate care necesita protectie speciala se face prin certificat emis de comisiile de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca de pe linga cabinetele de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca ce functioneaza in cadrul policlinicilor teritoriale, pentru adulti, si de catre comisiile de diagnostic si triaj judetene si ale sectoarelor municipiului Bucuresti, pentru copii.
Respingerea cererii de incadrare intr-o categorie de persoane handicapate se face prin certificat emis in aceleasi conditii.