avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa vamala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa vamala

buna ziua.
as vrea sa aduc o masina din s.u.a
se pot ocoli taxele vamale sau trebuie platite
nu stiu exact cum se procedeaza
se plateste taxa vamala si apoi cea de poluare?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 23:23, 19 Iulie 2011
10% taxa vamala pentru masinile non-euro.
24% TVA
Taxa de prima inmatriculare (se plateste la prima inmatriculare, dar se poate recupera in instanta)
Taxa de omologare (în jur de 1300-2000 lei, se plateste la RAR)

pe langa acestea se adauga cheltuielile de transport, asigurarea, incarcarea-descarcarea.

Daca va repatriati in Romania nu platiti taxa vamala si tva-ul (Ordonanta 59/2003)
Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2011
ContSters98245, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare autoturism achizitionat din sua gabyy. gabyy. am achizitionat un autorism inmatriculat in sua.dar acest autoturism l-am achizitionat din romania de la proprietar si nu stiu cum se procedeaza cu ... (vezi toată discuția)
Taxa de inmatriculare si taxe vamale in cazul unui import auto din sua justinBib justinBib Buna ziua, Reprezint o Asociatie non-profit, care are ca obiect educatia tinerilor si sunt interesat de procedura de inmatriclularea a unui auto din SUA. ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto ozzye ozzye Buna ziua. Am inregistrat o masina adusa din SUA in iulie 2010 si am platit 29000 RON. Eu sint domiciliat in Australia dar masina este inca inmatriculata pe ... (vezi toată discuția)