Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa vamala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa vamala

buna ziua.
as vrea sa aduc o masina din s.u.a
se pot ocoli taxele vamale sau trebuie platite
nu stiu exact cum se procedeaza
se plateste taxa vamala si apoi cea de poluare?
multumesc anticipat
10% taxa vamala pentru masinile non-euro.
24% TVA
Taxa de prima inmatriculare (se plateste la prima inmatriculare, dar se poate recupera in instanta)
Taxa de omologare (în jur de 1300-2000 lei, se plateste la RAR)

pe langa acestea se adauga cheltuielile de transport, asigurarea, incarcarea-descarcarea.

Daca va repatriati in Romania nu platiti taxa vamala si tva-ul (Ordonanta 59/2003)
ContSters98245, utilizator