Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar gradul III de invaliditate, angajat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar gradul III de invaliditate, angajat

Buna ziua! Sunt pensionar pe caz de boala, grad 3. Doresc sa ma angazjez cu 4 ore pe zi. Pot lucra o zi 8 ore si a doua zi libera, astfel incat sa nu depasesc 80 de ore pe luna?
Puteti sa va angajati cu contract de muna in timp partial iar individualizarea programului de lucru poate fi si sub foma aratata de dv cu acpordul angajatorului
Nu puteti lucra o zi 8 ore, a doua zi liber. Mai mult de 4 ore pe zi nu aveti voie sa lucrati, indiferent cate ore lucrati in total pe luna. O sa apareti in evidenta informatizata a casei de pensii cu activitate 8 ore / zi iar cei de la pensii o sa suspende plata pensiei.