avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Buna ziua!am si eu o problema,Mama a fost diagnosticata de cancer mamar,acum 6luni,Pot face demersurile ptr.pensie pe caz de boala,nu are niciun venit ,multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: hermen , utilizator 11:45, 20 Iulie 2011
1. Mergeti la medicul de familie care o sa va trimita la comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de Pensii.
2. Aceasta comisie este singura care hotaraste daca propune sau nu pensionarea pentru invaliditate.
multumesc ptr raspunsul atat de repede.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare de boala darianna darianna buma ziua. Am fost diagnosticata cu cancer de col uterin .De 1 an sunt in concediu medical.As dori sa stiu daca beneficiez de pensie de boala, (vezi toată discuția)
Obinerea gradului i de invaliditate miha0980 miha0980 Buna ziua. Va rog sa mi spuneti ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana pentru a obtine grad I de invaliditate ( mai precis care sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru bolnavii de cancer mariusbarbacariu mariusbarbacariu buna ziua. marius ma numesc. mama a fost diagnosticata cu cancer mamar, gr. 3. am auzit ca are dreptul la o pensie de invaliditate. as vrea sa stiu unde ... (vezi toată discuția)