Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul de vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul de vizitare minor

Buna ziua
Va rog spuneti mi daca un minor de 12 ani poate fi obligat sa mearga la parintele caruia nu ia fost incredintat, in perioada cand acesta are drept de vizitare cu luaraea minorului la domiciliu, daca minorul refuza sa mearga.
Va multumesc
Desi legea nu este explicita in acest sens,executorul judecatoresc poate proceda la executarea silita,in sensul de a incredinta temporar -in perioada stabilita de instanta de judecata-parintelelui ce are acest drept.
ce motiv are de refuza sa mearga? e batut, agresat?
nu vrea sa spuna motivul pentru care nu vrea; nu este agresat fizic
nu poate fi obligat. chiar daca se apeleaza la un executor, acesta n-o sa-l smulga pe copil
important e ca parintele caruia ii e incredintat sa nu se opuna executorului sau sa impiedice vizita in vreun fel.
mai departe, ar trebui sa aflati de ce anume nu vrea sa mearga, poate rezolvati problema. puteti apela si la un psiholog.
multumesc