avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj

Buna ziua
Maine merg sa imi depun dosarul pentru somaj acela care sa da dupa absolvirea liceului.Am citit ce acte imi trebuie,insa am o nelamurire la`Actele de studii` e suficient adeverinta ca am terminat 12 clase sau trebuie sa o duc si pe aia de 8 clase, pntru ca aici e problema nu stiu ce am facut cu diploma aia#-o
Cel mai recent răspuns: hiroichi , utilizator 22:22, 20 Iulie 2011
E de ajuns acea adeverinta care v-au dat-o de la liceu si care dovedeste ca ati luat bacul.
hiroichi a scris:

Buna ziua
Maine merg sa imi depun dosarul pentru somaj acela care sa da dupa absolvirea liceului.Am citit ce acte imi trebuie,insa am o nelamurire la`Actele de studii` e suficient adeverinta ca am terminat 12 clase sau trebuie sa o duc si pe aia de 8 clase, pntru ca aici e problema nu stiu ce am facut cu diploma aia#-o




Nu va vor primi dosarul,intrucat numai absolventii care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale pot capata statut de somer indemnizat.
Ori nu cred ca au trecut deja 2 luni de la Bac....aveti grija,va va trebui si o adeverinta eliberata de catre un angajator precum ca nu are locuri de munca vacante pt. a va putea incadra,pt. a face dovada ca ati incercast sa va fgasiti si nu ati reusit.
@george_neagu
mersi de raspuns am adeverinta aia insa nu eram sigur de cea de clasa 8


@ondino
ma incadrez in cele 60 de zile de la absolvire intrucat am terminat cursurile in 27 mai
Prin urmare am tremen pana in 27 iulie sa depun actele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj kodana kodana absolvent fara bac(an 2010),primeste somaj?:help: (vezi toată discuția)
Absolvire liceu, drept la somaj Tarzan2012 Tarzan2012 Zilele astea am vazut la televizor ca multi liceni care au dat BAC-ul nu au reusit sa-l ia. Aceia care [b]nu[/b] au luat bac-ul,sunt considerati ca absolventi ... (vezi toată discuția)
Somajul candybya@yahoo.com candybya@yahoo.com am lucrat doi ani jumate ,deoarece nu aveam bacul dat anul acesta m-am hotarat sa il dau si ca sa il pot da a trebuit sa imi dau demisia vreau sa stiu daca ... (vezi toată discuția)