Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somajul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somajul

am lucrat doi ani jumate ,deoarece nu aveam bacul dat anul acesta m-am hotarat sa il dau si ca sa il pot da a trebuit sa imi dau demisia vreau sa stiu daca acum pot beneficia de somaj in urma adeverintei de bac adica ca am terminat scoala
Potrivit legii sunt asimilate somerilor si pot beneficia de indemnizatie de somaj si - absolventii institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care, intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire, nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale.
Absolvent al unei instituţii de învăţământ este o persoana care a obţinut o diplomă sau un certificat de studii (art 82/Lg 76/2002)
Dvs chiar daca nu ati avut BAC-ul luat, erati considerat absolvent de liceu si puteati beneficia de somaj in anul absolvirii,
Din pacate, acum nu puteti beneficia