Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.O.R. (Clasificarea Ocupatiilor din Romania)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.O.R. (Clasificarea Ocupatiilor din Romania)

Ma poate lamuri cineva in legatura cu COR ?
Avem 9 Grupe majore:
- GRUPA MAJORÃ 1
Membri ai corpului legislativ ai executivului, înalţi conducători ai administraţiei publice, conducători şi funcţionari superiori din unităţile economico-sociale şi politice
- GRUPA MAJORÃ 2
Specialişti cu ocupaţii intelectuale şi ştiinţifice
- GRUPA MAJORÃ 3
Tehnicieni, maiştri şi asimilaţi
- GRUPA MAJORÃ 4
Funcţionari administrativi
- GRUPA MAJORÃ 5
Lucrători operativi în servicii, comerţ şi asimilaţi
- GRUPA MAJORÃ 6
Agricultori şi lucrători calificaţi în agricultură, silvicultură şi pescuit
- GRUPA MAJORÃ 7
Meşteşugari şi lucrători calificaţi în meserii de tip artizanal, de reglare şi întreţinere a maşinilor şi instalaţiilor
- GRUPA MAJORÃ 8
Operatori la instalaţii şi maşini şi asamblori de maşini, echipamente şi alte produse
- GRUPA MAJORÃ 9
Muncitori necalificaţi

De unde stiu ce fel de studii trebuie pentru fiecare grupa in parte?
Unde este specificat acest aspect?

De exemplu:
- 244703 - referent de specialitate marketing
- 244104 - consilier/expert/inspector/referent/economist în comerţ şi marketing
Pentru cele doua clasificari trebuiesc studii superioare?
Sau o persoana poate fi angajata pe unul din cele doua clasificari si cu studii medii?
:-/
Sper sa va fie de folos [ link extern ]
Acel site la care va referiti nu constituie izvor de drept, ci este doar o interpretare a Clasificarii Ocupatiilor din Romania.

O interpretare privind nivelul de pregatire pentru cele 10 grupe majore gasiti in metodologia elaborării şi modul de utilizare a COR emisa de catre Minsiterul Muncii:
[ link extern ]
Intra pe Ministerul Muncii, si acolo ai cateva explicatii la COR. Gasesti pe grupe, sau ai si o clasificare dupa denumirea meseriei in cazul in care nu stii codul. Bafta