Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cod COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cod COR

Buna ziua!
Cum sa incadrez o persoana care va lucra intr-o vulcanizare auto.Are 10 clase si scoala profesionala,e calificat in meseria de strungar.Am cautat in COR si am gasit la codul 7231 mecanic montator si reparator de autovehicule,dar ptr aceasta incadrare nu trebuie sa fie si calificat ?
Va multumesc.
Din pacate, legal trebuie calificat.

Incadrarea se face conf grupa 8 care implica nivelul de instruire 2 (studii medii)
823104 Vulcanizator de produse industriale din cauciuc sau 823118 Vulcanizator piese din cauciuc la prese(Subgrupa majora 82, Grupa minora 823, Grupa de baza 8231)

Grupa 9 este pentru necalificati / de ex 914201 Spalator vehicule

Multumesc de ajutor.
Am intrebat ,la somaj daca efectueaza cursuri ptr aceata meserie ,la centre unde se organizeaza dif cursuri,nimeni nu face cursuri de calificare ptr aceste meserii.Pe unde am mai intrebat m-au indrumat catre muncitor necalificat.In zona noastra am intrebat la vulcanizari si au spus ca sunt angajati ca si muncitori necalif.Am Revisalul de facut si totusi nu stiu cum sa procedez.
Deoarece viitorul angajat are doar 10 clase si meseria de strungar, parerea mea ca e doar muncitor necalificat il puteti angaja, pt ca pregatirea lui nu e conforma cu necesitatile postului.

grupa prezentata mai jos din COR necesita studii medii

Grupa majora 8 - Operatori la instalatii si masini si asamblori de masini, echipamente si alte produse

Subgrupa majora 82 - Operatori la masini, utilaje si asamblori de masini, echipamente si alte produse

Grupa minora 823 - Operatori la instalatiile si utilajele pentru fabricarea articolelor din cauciuc si mase plastice

Grupa de baza 8231 - Operatori la instalatiile, utilajele si masinile pentru fabricarea produselor din cauciuc

Asa cum am afirmat si in mesajul anterior il puteti angaja ca muncitor calificat in una din ocupatiile.
823104 Vulcanizator de produse industriale din cauciuc sau
823118 Vulcanizator piese din cauciuc la prese.
pentru care il instruiti ce sa faca in acord cu procedura Dvs.
Daca vreti o functie de necalificat cea mai apropiata e Spalator vehicule cod COR 914201