avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

buna ziua

va rog frumos sa imi suneti pentru persoana sex feminin, nascuta in luna mai 1958, cu stagiu de munca de 32 ani, din care 24 ani,2 luni,18zile lucrati cu grupa II. , cand anume se poate iesi la pensie, in forma standard(folosindu-ma de grupa II), sau anticipat. multumesc mult,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:25, 22 Iulie 2011
Varsta standard de pensionare pentru o femeie nascuta in luna mai 1958 este de 61 de ani si 1 luna, adica se poate pensiona in iunie 2019, cu stagiu complet de 31 de ani si 1 luna sau stagiu minim de cotizare de 15 ani.
buna ziua

va multumesc pentru raspuns
stagiul complet il am inca de acum si anume de 32 ani lucrati deja. va rog sa imi spuneti cati ani se scad din 2019 corespunzatori celor 24 de an grupa 2. la ce varsta se poate face dosar de pensionare utilizand anii de grupa 2 ?

multumesc si astept vesti cu interes
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1958 varsta standard depensionare este de 61 ani si 1 luna iar stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna.
2. Pentru cei 24 de ani lucrati in gr.a II-a de munca varsta standard de pensionare scade cu 5 ani si 6 luni, adica va puteti pensioan de limita de varsta la 55 de ani si 7 luni, adica in decembrie 2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi anticipat partial la pensie? rbigiu rbigiu Buna ziua! Parintii mei sunt ambii in somaj si au situatii destul de grele si am vrea sa stim cand se pot pensiona anticipat partial. Mama s-a nascut pe 15 ... (vezi toată discuția)
In ce conditii pot iesi la pensie? zohnermariana zohnermariana Sunt nascuta in 9 august 1958 si am o vechime in campul muncii de 29 de ani si 4 luni.Cand pot solicita iesirea la pensie anticipata sau la limita de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Apostoaemihai Apostoaemihai sant nascuta in 23.06.1958.am o vechime in munca de 24 ani,din care 15ani la gr. a doua de munca.Vreau sa stiu cand am dreptul la pensie anticipata? (vezi toată discuția)