avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

sant nascuta in 23.06.1958.am o vechime in munca de 24 ani,din care 15ani la gr. a doua de munca.Vreau sa stiu cand am dreptul la pensie anticipata?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:50, 19 Martie 2013
Pensia anticipată parţială se poate obtine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, 60 ani la femei si 65 la barbati si cu un minim standard de cotizare, 15 ani la femei si 35 ani la barbati. Pentru celelalte detalii adresati-va Casei de pensii.
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1958/ varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 15 ani lucrati in grupa a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani (dar numai daca aveti stagiul complet de cotizare de 31 de ani si 1 luna);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni (24/0 + 3/9 = 27 de ani si 9 luni).

3. - Deoarece nu aveti stagiul complet de cotizare indeplinit nu puteti beneficia de pensionarea pentru limita de varsta la 58 de ai si 1 luna.
- Tot din acelasi motiv nu puteti solicita pensie anticipata partiala la 56 de ani si 1 luna.

4. In aceste conditii puteti solicita numai pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in iulie 2019.

5. Daca completati stagiul de cotizare pana la 31 de ani si 1 luna in acel moment puteti solicita pensie anticipata partiala incepand cu varsta de 56 de ani si 1 luna.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 3 ani si 9 luni(3 luni la 1 an).

24 + 3 ani si 9 luni = 27 ani si 9 luni total stagiu de cotizare.
Cu acest stagiu de cotizare,aveti dreptul doar la pensie de limita de varsta la 61 de ani si 1 luna.
Pentru pensie anticipata partiala,conditiile sunt:
Varsta 56 de ani si 1 luna
Stagiu 31 de ani si 1 luna.fara stagiu asimilat.

Daca se indeplineste conditia de stagiu de 31 de ani si 1 luna,se beneficiaza de reducere cu 3 ani,a varstei standard de pensionare.
Ultima modificare: Marți, 19 Martie 2013
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata partiala ddena ddena Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca exista si daca se aplica PENSIA ANTICIPATA PARTIALA, pentru varsta de minim 55 de ani si minim 30 de ani ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Virsta de pensionare salaiviorica salaiviorica vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat ... (vezi toată discuția)