avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsta de pensionare

vreau sa stiu cind ma pot pensiona anticipat daca sint nascuta in 23 09 1959, am 30 de ani
pe cartea de munca si am nascut si crescut 3 copii,sau anticipat partial,
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:07, 1 Februarie 2015
Puteti beneficia de :
- pensie anticipata la implinirea varstei de 56 ani si 6 luni - dupa luna Martie 2016 - daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 39 ani si 6 luni.


- pensie anticipata partial la varsta de 56 ani si 6 luni - dupa martie 2016 - daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 31 ani si 6 luni.
Va puteti pensiona pentru limita de varsta dupa luna martie 2021 la varsta standard 61 ni si 6 luni.
Va puteti pensiona antcipat dupa martie 2016 la varsta de 56 ani si 6 luni dca aveti stagiu complet de cotizare de 39 ani si 6 luni
va puteti pensiona anticipat partial dupa martie 2016 la varsta de 56 ani si 6 luni daca indepliniti stgu de cotizare de 31 ani si 6 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in martie 2021.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 56 de ani si 6 luni (in martie 2016) trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 31 de ani si 6 luni (dvs. aveti doar 30 de ani).
- Pana in 2016 poate realizati inca 1 an si 6 luni de stagiu de cotizare.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani si 6 luni (in martie 2016), trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 6 luni.

5. Legea nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru femeile care nasc si cresc un anumit numar de copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala grin grin Buna ziua, Sunt nascuta la data de 15 septembrie 1959 si am lucrati in total 36 ani din care 13 ani la grupa 2 de munca . As dori sa stiu cand ma pot ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata TomaFrantica TomaFrantica Buna ziua , Sunt nascuta in 17.09.1959 . Sunt angajata cu carte de munca din luna aprilie 1978 . Am incheiat contractul de munca la ... (vezi toată discuția)
Pensie la limita de varsta sau partiala marianasima marianasima Buna ziua. Sunt nascuta la data de 6 septembrie 1959 si am o vechime de 20 de ani,1luna si 6 zile, plus 9 luni somaj (cartea de munca) si din anul 2005 am ... (vezi toată discuția)