Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Atestat de libera practica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Atestat de libera practica

Legea 213/27.05.2004 regl.exercitarea profesiei de psiholog in Romania, eu am terminat profil psiho-pedagogie si desi la un moment dat in aceasta lege mentioneaza ca dreptul de libera practica poate fi obtinut de absolventi de psihologie dar si de cei cu diploma asimilata( cf.art2.2) eu nu pot sa obtin acest atestat!!!!Cum interpretati dvs ca specialisti acest lucru?Si ce implicatii exista daca nu avem atestatul acesta?
TheoMe a scris:

Legea 213/27.05.2004 regl.exercitarea profesiei de psiholog in Romania, eu am terminat profil psiho-pedagogie si desi la un moment dat in aceasta lege mentioneaza ca dreptul de libera practica poate fi obtinut de absolventi de psihologie dar si de cei cu diploma asimilata( cf.art2.2) eu nu pot sa obtin acest atestat!!!!Cum interpretati dvs ca specialisti acest lucru?Si ce implicatii exista daca nu avem atestatul acesta?

Diplome asimilate in acceptiunea Normelor de aplicare a Legii 213/2004,sunt diplomele si diplomele de licenta eliberate de o institutie de invatamant superior acreditata, incepand cu anul 1991, pentru una dintre specializarile: psihosociologie, psihopedagogie speciala si psihologie, in conditiile dublei specializari..

Interpretarea este simpla,specializarea psiho-pedagogie nu se aflaprintre cele pe care le recunoaste legea ca fiind asimilate.
In absenta unui atestat de lobera practica,nu veti putea practica independent profesia.
Totusi pot obtine competenta in psihoterapie...dupa formarea prealabila. Ce risc daca ma angajez inainte sa obtin acest atestat?
Da,competenta in specialitatea psihoterapie poate fi dobandita si de absolventi ai facultatilor pedagogie, cu conditia completarii studiilor universitare cu un pachet de discipline de specialitate stabilit prin hotarare a Comitetului director, precum si formarii complementare potrivit cerintelor prevazute in norme.
Psihologii se vor angaja numai în acele activitati profesionale pentru care au competentele si atestarea necesare.
Daca totusi am oportunitatea de a ma angaja inaintea obtinerii acestei competente ce risc din punct de vedere legal?
Riscati nulitatea contractului dvs. de munca,prin nerespectarea condiţiilor legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă .