Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale admisibilitate proba in contradictoriu cu ORC PE LEGEA ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

admisibilitate proba in contradictoriu cu ORC PE LEGEA 314.

SRL cu asociat unic radiat in 2005/legea 314.

asociatul unic are documentul in forma autentica care dovedeste ca si'a marit capitalul social inca din 1999.
ORC sustine. ca nu are documentul -sau nu'l mai are- la dosar.
mai este admisibila in instanta din partea asociatului unic proba autentificata la notariat?
Prin ”probă”-”document in forma autentică”, desigur, vă referiți la încheierea judecătorească, nu?
... pe care dvs o aveți iar ORC a rătăcit-o, nu?

Orice altceva nu are nicio valoare.

Hotărâri sau acte adiționale în formă autentică la notar puteți face în fiecare zi câte una... dacă nu o și depuneți la ORC atunci puteți să le aruncați la gunoi.

Sunt hârtii ”autentice” fără valoare.

Dacă aveți doar Hotărârea (actul adițional) autentic încă din 1999 și nu l-ați depus la ORC și nu ați primit încheierea judecătorească, nu puteți veni acum să o depuneți, după ce firma este radiată.

Pe de altă parte eu nu înțeleg cum v-ați trezit după 6 ani că firma este moartă și îngropată iar dvs nu știați nimic.

Ați stat cu mortul în casă 6 ani și nu ați simțit niciun miros?

Să zicem că vă dezgroapă firma: Vă informez că veți avea de plătit forfetarul din anii trecuți plus dobânzi penalizări, în total vreo 5000 RON.

Registrul Comerțului este un birou de publicitate al societăților.
La Registru se fac publice operațiunile minime de modificare în societățile românești: sediu, majorări, modificări asociați, administratori, obiect, capital, sedii secundare... etc.

Orice modificare într-o societate, materializată printr-un act adițional (hotărâre AGA, Decizie asociat unic, după caz) devine publică (opozabilă tuturor) numai după menționarea acesteia în Registrul comerțului și publicarea în Monitorul Oficial.

Dacă aveți un document pe care nu l-ați declarat la ORC acesta se consideră că nu există și că nu are nicio valoare.

Și este normal. Nu puteți veni după 12 ani și după 6 ani de la radiere să spuneți că aveți un act adițional ”autentic” și să pretindeți că ați majorat capitalul.

Nu ați majorat nimic, deoarece modificările (majorarea) este valabilă doar după efectuarea formalităților la ORC. Până atunci puteți să țineți documentul în arhiva personală secretă și va fi ca și cum l-ați ține în gunoi sau i-ați da foc.
Este la fel de util.

Dar... dacă aveți o încheiere judecătorească iar Registrul susține că a pierdut-o sau că nu o mai are... și v-au radiat firma, atunci situația este gravă.

Deși tare mă-ndoiesc.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic